MUZEUM VYSOČINY PELHŘIMOV, p.o.

ARCHIV AKCÍ

Muzejní noc

19. května 2023

Tématem letošní muzejní noci v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o. je veřejné umění Pelhřimova – umění, které zejména od poloviny 20. století vznikalo ve veřejném prostoru města.

Po páté hodině bude v zámku pánů z Říčan komentovanou prohlídkou zahájena výstava Před barákem. Veřejné umění Pelhřimova. Po celou dobu trvání muzejní noci bude pak možné ve výstavě sledovat postupný vznik kopie obrazu, který byl dlouhou dobu umístěn v ulici Průběžná, na odhlučňovacím panelu před hotelovou školou. Kopii bude realizovat autor obrazu, malíř Jaroslav Grodl.

Ve freskovém sále zámku poběží na plátně dva tematické dokumenty, film Vetřelci a volavky o veřejném umění v Československu obecně, a studentský film Jiří Kraus a Pelhřimov, v němž (bývalí) studenti pelhřimovského gymnázia Valerie Vítů a Kryštof Kutílek zpracovali příběh statečného architekta a jeho děl na sídlišti Pražská.

Do interpretace tématu veřejného umění se zapojila i ZUŠ Pelhřimov. Během muzejní noci opakovaně vystoupí divadelní obor se svou performancí Pod pokličkou umělcovy tvorby i hudební obor s ukázkami hudby 20. století. Před muzeem budou k vidění práce výtvarného oboru, reflexe dekorativních panelů z atria základní školy Na Pražské. Drobné intervence výtvarného oboru zájemce doprovodí i přímo k uměleckým dílům, kterým se výstava věnuje. Jednotlivé objekty budou po celou dobu trvání výstavy doplněny informačními bannery i QR kódy s odkazem na online tematickou mapu, o muzejní noci ale budou navíc neinvazivně slavnostně vyzdobeny žáky výtvarného oboru.

Program:
16.15 koncert dechového orchestru ZUŠ Pelhřimov
16.50 fanfára a úvodní slovo Muzeum Vysočiny Pelhřimov
17.00 divadelní performance Pod pokličkou umělcovy tvorby
17.10 komentovaná prohlídka výstavy Před barákem. Veřejné
          umění Pelhřimova
18.00 kvartet trubek a tympány, Pod pokličkou umělcovy tvorby
19.00 fanfára, Pod pokličkou umělcovy tvorby
19.10 freskový sál – Čtyřfuk
20.00 Pod pokličkou umělcovy tvorby
20.10 freskový sál – Čtyřfuk
21.00 fanfára, Pod pokličkou umělcovy tvorby
21.15 freskový sál – Nová kapela
22.00 Silencio

Po celou dobu konání:
výstavní síň – rekonstrukce malby z ulice Průběžná Jaroslava Grodla
freskový sál – filmy Vetřelci a volavky a Jiří Kraus a Pelhřimov
muzejní náměstí – výstava výtvarného oboru ZUŠ


ZUŠka v muzeu vol. 3.

1. března 2023 – 7. května 2023 vernisáž 1. března od 17:00

výstavní síň zámku pánů z Říčan

program:
hudební vystoupení žáků hudebního oboru

kurátorky:
Mgr. Hana Kašparová, Mgr. Kateřina Kučerová, Bc. Linda Reisová


Výstava absolventských prací žáků a studentů Výtvarného oboru ZUŠ, doplněna o výběr toho nejlepšího, co ve výtvarce vzniklo za poslední 3 roky. Napříč věkovými kategoriemi (žáci od 6ti do 18ti let) a výtvarnými technikami. Plošná i prostorová tvorba bude zastoupena kresbami, malbami, grafikou a objekty z různých materiálů. Tematické celky poodkryjí průřez tvorbou, která vzniká v ateliérech výtvarného oboru. U absolventů se jedná o jejich závěrečné práce.

Tematicky i technicky pestrá tvorba bude při vernisáži doplněna hudebním vystoupením ZUŠ.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Bláhová, g.blahova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Zemská výstava 1891 a následný vývoj „holešovického“ výstaviště

2. 5. 2023 od 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Jan MenhardDnešní specializované výstavy mají svůj prapůvod ve středověkých trzích, více však v monumentálních průmyslových, posléze všeobecných výstavách 19. století, které pod názvem EXPO přetrvaly dodnes. V českých zemích se sice nikdy nekonala velkolepá výstavní akce mezinárodního formátu, ale na příkladu Jubilejní zemské výstavy 1891 si můžeme ukázat, že ani naši předci nezůstali svým zahraničním kolegům nic dlužni. Právě s touto výstavou se pojí začátky „holešovického“ výstaviště, které svému původnímu účelu slouží v určité podobě dodnes. Další slavnou výstavou, které výstaviště hostilo, byla Národopisná výstava 1895. Také 20. století přineslo celou řadu zajímavých akcí, které se v areálu výstaviště konaly, ale žádná z nich už výše zmíněné výstavy co do rozsahu nepřekonala. Budoucnost areálu však zůstává nadále otevřená.

kontaktní osoba: Mgr. Jan Menhard, j.menhard@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Město v barvách renesance. Pelhřimovsko

4. 4. 2023 od 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející:
PhDr. Anna Hamrlová, Ph.D.


Renesanční města téměř hýřila barvami. Obvyklý způsob výzdoby architektonických interiérů formou nástěnné malby zdobil městské domy i interiéry sakrálních staveb. Po vzoru šlechty se měšťané snažili nejen zkrášlit prostředí, ve kterém žili, ale také prezentovat své postavení a finanční zabezpečení veřejnosti na obdiv. Sakrální prostory znázorněnými scénami i symboly upomínaly na slova Bible, z hlediska konfesní příslušnosti se přitom obvykle pojily s protestantským vyznáním. Z uměleckého ztvárnění tuto skutečnost prozrazovala koncepce výzdoby i výběr konkrétních témat. Pozůstatky obdobných realizací nemusíme hledat jen ve významných centrech doby, ale je možné je najít rovněž na Pelhřimovsku a v dalších obcích Českomoravské vysočiny. Nástěnná malba této oblasti umožňuje nahlédnout do života a myšlení renesančního člověka, uměleckých vlivů i problematické konfesní otázky.

Na místě bude možné zakoupit knihu Anny Hamrlové Nástěnná malba v městském prostředí 16. a počátku 17. století na pomezí Čech a Moravy za 250 Kč.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


VÝSTAVA

Sama šila
Móda 20. století


6. prosince 2022 – 19. února 2023 výstavní síň zámku pánů z Říčan

• Připravujeme workshopy    a komentované prohlídky. Sledujte    náš web a sociální sítě.
• Dětská tvůrčí dílna 8. 12.
• Muzejní butik – Zlatá neděle 18. 12. • Dětské tvoření
• SWAP oblečků pro panenky

kurátorka: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

Móda je jako bezedný sud a když se naplní, otočí se vzhůru nohama a jde to zase od začátku… Na letošní zimu jsme pro vás připravili výstavu o oblékání ve 20. století, zejména v jeho druhé polovině. Tuto dobu si většina z nás pamatuje alespoň částečně, přesto je dobré si připomenout, jak moc se móda a kultura odívání za těch pár let změnily. Kromě oblečení a ukázek ručních prací vystavíme šicí stroje a další vybavení pro oděvní tvorbu, módní doplňky, reklamy, návody, časopisy.

Nejde nám o to, abychom dělali další reklamu tehdejším návrhářským špičkám, skvělí textilní designéři se našli i v socialistickém Československu, jakkoli jejich práce byla pro domácí publikum nedostupná. Pro druhou polovinu 20. století byla typická domácí autorská tvorba, a právě na tu bychom se chtěli zaměřit.

Proto Vás prosíme o pomoc – pokud Vám ve skříních přebývají starší módní kousky zejména domácí výroby, kterými se chcete pochlubit (nebo nemáte to srdce je vyhodit jen tak), přineste je do muzea! Nezaručujeme, že vystavíme všechny, ale některé určitě! Sháníme oblečení dámské, pánské, dětské, panenkovské, doplňky, návody, fotky…

Pro menší návštěvníky připravujeme textilní dílny (podrobnosti budou hlavně na sociálních sítích) a také průběžný SWAP oblečků pro panenky – takže pokud si potřebujete uklidit v pokojíčku, nebo vaše panenky musí obměnit šatník, neváhejte něco přinést, něco odnést. Přivítáme Vás i na zlatou neděli, kdy se v rámci akce Vánoce na radnici zapojíme tradičním trhem, tentokrát v podobě Muzejního butiku zaměřeného na lokální módní tvorbu.

kontakt: m.skorepova@muzeumpe.cz, muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

Výstava vznikla za finanční podpory programu Podpora tradiční lidové kultury 2022 Ministerstva kultury ČR.


WORKSHOP k výstavě
„Sama šila“


Stříbrný workshop

sobota 4. února od 10:00 do 15:00

(celodenní workshop, cca 30 min pauza na oběd) věk: 10–18 let

lektorka: Jana Veselá


Workshop je ZDARMA,
ale je NUTNÉ SE OBJEDNAT!
Kapacita je omezená.


kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz

Modelovací stříbro Art Clay Silver pochází z Japonska a je to materiál, který splňuje sny. Hmota člověka pustí do prostoru, do křehkých motivů jako pavučinka, do drsných tvarů i něžných drobnůstek. Pro toho, kdo zvládne techniku, je to neskutečný materiál, který osvobozuje z plochy a lze s ním opravdu téměř vše. Materiál, který umožňuje vytvářet šperky naprostým laikům i profesionálním šperkařům, dospělým i dětem. V ploše, v prostoru, s kameny, se smaltem, s korálky. Náhrdelníky, náušnice, prsteny. Co jen člověka napadne. Nepotřebuje složité vybavení dílny, pece, ani velké hořáky. Pokud má dobrý nápad, šperk může vypadat doslova fantasticky.

Lektorka Jana Veselá je původní profesí novinářka, publicistka. Léta pracovala v dětských časopisech, napsala několik knih (Velký dětský ilustrovaný slovník, Komu sluší dlouhé uši, Tulení toulání...), vedla několik redakcí. Už od gymnázia vytvářela šperky, tehdy hlavně klasický smalt na mědi. Vystavovala na Salonech mladých výtvarníků, pak přišlo krásné Babí léto na Bertramce a pozvání do skupiny Volného sdružení přátel. Už na vysoké škole měla samostatné výstavy, posléze i několik akcí v zahraničí včetně účasti na větších výstavách společných (Montreal, Hong Kong, St. Amand les Eaux, Mnichov...). Před dvaceti lety objevila modelovací stříbro. Jak sama říká: „Možná to bude znít šíleně, nadneseně a divně, ale je to materiál, o kterém jsem vždycky snila. Můžu s ním totiž úplně všechno, co si vymyslím. Limit je tu jediný, jestli to dovedou moje ruce.“ www.fler.cz/atelier-stribra.

Stříbrný workshop je součástí projektu Kreativní workshopy pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o., který se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie. Cílem projektu je realizace čtyř kreativních workshopů pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, které budou tematicky propojené s výstavami „Srdce, ruce“ (27. 9.–27. 11. 2022) a „Sama šila“ (6. 12. 2022–19. 2. 2023). Tvůrčí workshopy budou materiálově zaměřeny na porcelán, sklo, autorský šperk a textilní tvorbu. Každý z workshopů povede profesionální lektor, který s danými materiály tvůrčím způsobem pracuje. Workshopy budou určeny pro děti a dospívající tvůrce, kterým přinesou možnost setkat se s umělci a tvořit s nimi. Aktuality budou zveřejněny na www.muzeumpe.cz.


KOMENTOVANÁ
PROHLÍDKA VÝSTAVY


Sama šila

Móda 20. století


24. 1. 2023 od 17. hodin
výstavní síň zámku pánů z Říčan

kurátorka:
PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

V rámci komentované prohlídky se dozvíte víc nejen o módní tvorbě a trendech českého 20. století, povíme si něco víc i o jednotlivých modelech a exponátech, které pocházejí tady z Pelhřimovska.

Zároveň Vás prosíme o pomoc – pokud Vám ve skříních přebývají starší módní kousky zejména domácí výroby, kterými se chcete pochlubit (nebo nemáte to srdce je vyhodit jen tak), přineste je do muzea! Nezaručujeme, že vystavíme všechny, ale některé určitě! Sháníme oblečení dámské, pánské, dětské, panenkovské, doplňky, návody, fotky… Aby se dostalo na více sběratelů, budeme nejpěknější kousky postupně vystavovat a obměňovat jako Model týdne.

kontakt: m.skorepova@muzeumpe.cz, muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

Výstava vznikla za finanční podpory programu Podpora tradiční lidové kultury 2022 Ministerstva kultury ČR


WORKSHOP
k výstavě „Sama šila“


Hedvábný workshop

• sobota 14. ledna od 11:00 do   16:30 (celodenní workshop,
  cca 30 min pauza na oběd)

• věk: 10–18 let

• lektorka: Dita Janková,
  Ateliér Praha 5, s. r. o.
Workshop je ZDARMA, ale je NUTNÉ SE OBJEDNAT! Kapacita je omezená.
kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz

Malování na hedvábí je technika, která pochází z Asie a je stará několik staletí. Na workshopu si vytvoříte hedvábný šátek či šálu podle vlastní fantazie. Osvojíte si základy techniky ruční malby na hedvábí v příjemné atmosféře. Barvy na hedvábí se mohou kombinovat s malbou kontur, které se používají pro motivy s výraznými okraji. Na workshopu si vyrobíte naprosto originální a luxusní kousek, který se stane elegantním šperkem či originálním dárkem. Na workshop si ale raději vezměte pracovní oblečení či zástěru.

Ateliér Praha 5, s. r. o. již sedm let ve svých prostorách nabízí kurzy malování a kreslení pro dospělé a děti. Zájemci o výuku zde najdou kompletní nabídku kurzů nejen pro začátečníky a pokročilé, ale i pro ty, kteří se k této vášni vrátili po dlouhé době a mají touhu ji dále rozvíjet. Lektorka Dita Janková vystudovala výtvarnou školu Václava Hollara – vyšší odborné specializační studium knižní grafiky a ilustrace, absolutorium z pedagogiky. Pracovala pro nakladatelství, reklamní grafická studia, v současnosti se zaměřuje na interiérový design. Několik let se již věnuje výtvarné práci s dětmi i dospělými.

Hedvábný workshop je součástí projektu Kreativní workshopy pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o., který se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Cílem projektu je realizace čtyř kreativních workshopů pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, které budou tematicky propojené s výstavami „Srdce, ruce“ (27. 9.–27. 11. 2022) a „Sama šila“ (6. 12. 2022–19. 2. 2023). Tvůrčí workshopy budou materiálově zaměřeny na porcelán, sklo, autorský šperk a textilní tvorbu. Každý z workshopů povede profesionální lektor, který s danými materiály tvůrčím způsobem pracuje. Workshopy budou určeny pro děti a dospívající tvůrce, kterým přinesou možnost setkat se s umělci a tvořit s nimi. Aktuality budou zveřejněny na www.muzeumpe.cz.

WORKSHOP K VÝSTAVĚ
Sama šila
Móda 20. století


8. prosince 2022
od 14. do 17. hodin
výstavní síň zámku pánů z Říčan


Sama šila … NA PANENKY!
Spolu s Maruškou Tunklovou chystáme dětskou šicí dílnu, kde společně vylepšíme šatníky vašich panenek! Přijďte do muzea ve čtvrtek 8. prosince mezi 14. a 17. hodinou, materiálu a střihů máme dost a zdarma. Počítáme hlavně s barbínkami, ale když si přinesete panenku jinou, určitě něco vymyslíme.

Vítáni jsou i kluci, můžeme totiž vyrobit třeba plyšové zvířátko.

Marušku, která dílnu povede, znáte jako pelhřimovskou módní značku @MaAdLin – vyrábí dámské a dětské oblečení a doplňky, ale hrát si s panenkami a tvořit hračky umí taky. Během workshopu si zároveň prohlédnete i naši novou výstavu Sama šila. Móda 20. století.

A pozor, během trvání výstavy (6. prosince – 19. února 2023) poběží SWAP oblečků pro panenky (přineste/odneste – ukliďte si/udělejte si radost).

kontakt: m.skorepova@muzeumpe.cz, muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

Výstava a doprovodný program vznikly za finanční podpory programu Podpora tradiční lidové kultury 2022 Ministerstva kultury ČR1572-2022…

450 let od vykoupení z poddanství. Ve dnech 23. a 24. listopadu Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. hostí Dny města Pelhřimova, které nabídnou výstavu historických dokumen-tů a besedy s historiky na téma 450. výročí slavného okamžiku, kdy se město Pelhřimov zbavilo poddanství.

Akce proběhne přímo na místě činu, v bývalém sídle vrchnosti - zámku pánů z Říčan.


Kontaktní osoba:
PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz, 565 323 184


VÝSTAVA

Srdce, ruce
Výstava o uměleckém řemesle
vážně i nevážně.

27. září – 27. listopadu 2022
výstavní síň zámku pánů z Říčan

VERNISÁŽ:
úterý 27. září od 17:00• WORKSHOP „Skleněné korálky z vinutého skla“ – 11. 10. od 14:00 do 17:00
• KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA – 11. 10. od 17:00
• PORCELÁNOVÝ WORKSHOP – 22. 10. od 11:00 do 16:30 (NUTNÉ SE OBJEDNAT)
• SKLENĚNÝ WORKSHOP – 19. 11. (NUTNÉ SE OBJEDNAT)


Připravujeme workshopy a komentované prohlídky. Sledujte náš web a sociální sítě.

kurátorka:
Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D.

Řemeslné výrobky byly a jsou součástí naší každodennosti, avšak za své provedení a tvar vděčí samotným řemeslníkům. Lidem, kteří oplývají nejen talentem a zkušenostmi, ale i láskou k tomu, co dělají a co vyrábějí. Užité umění necílí na zprostředkování duchovních hodnot či prožitků, jak tomu je u výtvarného umění, zároveň však bezduše nechrlí produkty jako strojová výroba.

Exponáty na výstavě nejsou pouhými předměty, ale představují tvořivou práci člověka, jeho trpělivost a pokoru vůči materiálu, se kterým pracuje, ať už je to hlína, sklo, kov, dřevo nebo textil. Na výstavě pomyslně nahlédneme pod ruce sklářů, hrnčířů, kamnářů, tkalců, kovářů, řezbářů. Pro výstavu není podstatná chronologická posloupnost či striktní materiálové vymezení exponátů, ale společenský kontext. Jednoduše provázanost předmětů s naším světem. Proto je jejich výběr široce rozkročen v čase (od konce 18. až po 21. století). Samotná instalace je rozdělena na část seriózní a na tu, která se nemusí brát až tak vážně.

Umělečtí řemeslníci z hmoty formují užitné tvary, povětšinou nám dobře známé. Co třeba takový talíř? Ve světě existuje v miliónech provedení. Na výstavě si budete moci prohlédnout dva umělecky zpracované talíře, které od sebe dělí přibližně 300 let, či čtyři svícny, každý z jiného materiálu.

Na výstavě s respektem představíme stopy, které zanechali v Pelhřimově uznávaní sklářští výtvarníci Miluše a René Roubíčkovi. Právě oni jsou autory lustrů v divadle Lubomíra Lipského, které vznikly na počátku 70. let minulého století. Sklo se na výstavě „zablyští“ nejen jako vybavení interiéru, ale také jako ozdoba těla – šperk coby krojový či módní doplněk.

Vedle materiálů pevných a v konečné fázi nepoddajných, jako je keramika, porcelán, sklo, budou vystaveny také ukázky textilní výroby – tapisérie či vzorníky látek. Právě na textilních produktech si ukážeme, jak do výroby vstoupily stroje skrze techniky jako art-protis u tapisérií nebo filmový tisk u vzorování látek.

K reflexi uměleckého řemesla patří i špetka ironie – tu si přestavíme na řadě sériově množeného cibulového dekoru, který si ve své tvorbě vzal na paškál například známý designér Maxim Velčovský.

A co uvidíte v té slibované „neseriózní“ části výstavy? Čekají na vás „hádavé“ popisky, budete si moci přečíst s nadsázkou psané antikurátorské texty od nejmenovaného spisovatele, „zameditovat“ si nad strukturou materiálů nebo nám zanechat vzkaz o vašich snech.

kontakt: h.vondru@muzeumpe.cz, muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

Výstava vznikla za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.


WORKSHOP k výstavě „Srdce, ruce“

Skleněný workshop

sobota 19. listopadu 2022
od 9:30 do 14:00 (celodenní workshop, cca 30 min pauza na oběd)


věk: 10–18 let
lektorka: Šárka Bartko, Dis.
Workshop je ZDARMA.

Na workshop je NUTNÉ SE OBJEDNAT! Kapacita je omezená.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.cz, 565 323 184

Lektorka a sklářská výtvarnice Šárka Bartko vás blíže seznámí s historií skla, poví vám, z čeho se sklo vyrábí, jak se zpracovává, a především jak se zušlechťuje. Na workshopu si vyzkoušíte malbu na sklo a gravírování, pod vašima rukama vznikne skleněné umělecké dílo dle možností samotného skla a vaší fantazie. A možná se něco dozvíte o tom, kde se nachází nejstarší sklářská škola na světě. S sebou či přímo na sebe si raději vezměte pracovní oblečení či zástěru. O lektorce: Šárka Bartko je sklářská umělkyně, absolvovala Vyšší odbornou školu sklářskou v Novém Boru, obor umělecké zpracování skla. V současné době vyučuje malbu na sklo a je galeristkou na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Svou tvorbu Šárka Bartko (www.sarkabartko.com) prezentovala na mnohých výstavách či sympoziích. V nově zrekonstruovaném historickém domě s manželem založili galerii. Je členkou skupiny NATĚLO, která se zaměřuje na autorský šperk. Ve své tvorbě se věnuje malbě skla, jeho broušení a tvarování.

Skleněný workshop je součástí projektu Kreativní workshopy pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o., který je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury. Cílem projektu je realizace čtyř kreativních workshopů pro děti a mládež, které budou tematicky propojené s výstavami „Srdce, ruce“ (27. 10.–27. 11. 2022) a „Sama šila“ (6. 12. 2022–19. 2. 2023). Tvůrčí workshopy budou materiálově zaměřeny na porcelán, sklo, autorský šperk a textilní tvorbu. Každý z workshopů povede profesionální lektor, který s danými materiály tvůrčím způsobem pracuje. Workshopy budou určeny pro děti a dospívající tvůrce, kterým přinesou možnost setkat se s umělci a tvořit s nimi. Aktuality budou zveřejněny na www.muzeumpe.cz, www.facebook.com/muzeumvysocinypelhrimov.


PŘEDNÁŠKA
Křemešník ve výtvarném umění Pelhřimovska

25. 10. 2022 v 17:00
vstup zdarma
freskový sál zámku pánů z Říčan přednášející: Mgr. Zuzana Trnková


Vrch Křemešník s poutním kostelem Nejsvětější Trojice poblíž Pelhřimova většina z nás mnohokrát navštívila. Jak je ale toto místo zobrazováno a reflektováno v dílech regionálních umělců nebo v lidové tvorbě? Umělecká díla ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov nám vypráví nejen o dějinách poutního místa samotného, ale i o tradicích s ním spojených.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.cz


WORKSHOP
k výstavě „Srdce, ruce“
Porcelánový workshop

sobota 22. října
od 11:00 do 16:30

(celodenní workshop, cca 30 min pauza na oběd)
věk: 10–18 let
lektorka: MgA. Pavla Vachunová

Workshop je ZDARMA.
Na workshop je NUTNÉ SE OBJEDNAT! Kapacita je omezená.


kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.cz, 565 323 184

Lektorka a umělkyně Pavla Vachunová vám na workshopu ukáže různé postupy výroby porcelánu – od zabarvování porcelánové hmoty a nalévání do sádrových forem po její vyjmutí a následné dekorování a začišťování. V mezičase, kdy bude porcelán odpočívat ve formách, si vyzkoušíme modelování z porcelánové hmoty. Připravte se na velké experimentování! S sebou či přímo na sebe si raději vezměte pracovní oblečení či zástěru.

O lektorce: Výtvarnice MgA. Pavla Vachunová je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliéru keramika a porcelán. Aktivně se účastní uměleckých sympozií, vystavuje a vede workshopy. Vede studio Tyformy (www.tyformy.cz), založené v roce 2011 a zaměřené na tvorbu užitných předmětů z porcelánu. Studio se profiluje specificky pojatými šperky, užitým porcelánem i velkými exteriérovými plastikami, často inspirovanými krajinou a lokálními specifiky.


Porcelánový workshop je součástí projektu Kreativní workshopy pro děti a mládež v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o., který se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Cílem projektu je realizace čtyř kreativních workshopů pro děti a mládež, které budou tematicky propojené s výstavami „Srdce, ruce“ (27. 10.–27. 11. 2022) a „Sama šila“
(6. 12. 2022–19. 2. 2023). Tvůrčí workshopy budou materiálově zaměřeny na porcelán, sklo, autorský šperk a textilní tvorbu. Každý z workshopů povede profesionální lektor, který s danými materiály tvůrčím způsobem pracuje. Workshopy budou určeny pro děti a dospívající tvůrce, kterým přinesou možnost setkat se s umělci a tvořit s nimi. Aktuality budou zveřejněny na www.muzeumpe.cz, www.facebook.com/muzeumvysocinypelhrimov.


WORKSHOP k výstavě

„Srdce, ruce“

Skleněné korálky z vinutého skla

úterý 11. října 14:00–17:00
(na workshop můžete přijít kdykoliv v tomto časovém intervalu)

VSTUP ZDARMA

lektorka: Mgr. Hana Kašparová

Skleněné vinuté korálky jsou jedním z nejstarších výrobků lidské historie. Přijďte se seznámit s touto tradiční technikou zpracování skla. Na workshopu si můžete sami vytvořit skleněný korálek na nerezovém mandrelu nad sklářským kahanem. Seznámíte se samotným postupem a možnostmi pestrobarevného zdobení vinutých korálků. Domů neodejdete s prázdnou, odnesete si svůj korálek na šňůrce.

Součástí workshopu je rovněž vstup na výstavu „Srdce, ruce“ – výstavu o uměleckém řemesle vážně i nevážně. Rovněž v úterý 11. října po skončení workshopu nabízíme od 17:00 komentovanou prohlídku výstavy.

Workshop byl finančně podpořen Státním fondem kultury ČR.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY


Srdce, ruce
Výstava o uměleckém řemesle
vážně i nevážně.


11. října 2022 od 17:00
výstavní síň zámku pánů z Říčan
kurátorka: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D.


Přijďte si projít výstavu s její kurátorkou, která se nad exponáty uměleckořemeslnými zamýšlí ve společenském kontextu či se zřetelem k materiálové různosti.

Umělečtí řemeslníci z hmoty formují užitné tvary, povětšinou nám dobře známé. Co třeba takový talíř? Ve světě existuje v miliónech provedení.

Na výstavě si budete moci prohlédnout dva umělecky zpracované talíře, které od sebe dělí přibližně 300 let, či čtyři svícny, každý z jiného materiálu. Na výstavě s respektem představíme stopy, které zanechali v Pelhřimově uznávaní sklářští výtvarníci Miluše a René Roubíčkovi. Právě oni jsou autory lustrů v divadle Lubomíra Lipského, které vznikly na počátku 70. let minulého století. Sklo se na výstavě „zablyští“ nejen jako vybavení interiéru, ale také jako ozdoba těla – šperk coby krojový či módní doplněk.

Vedle materiálů pevných a v konečné fázi nepoddajných, jako je keramika, porcelán, sklo, budou vystaveny také ukázky textilní výroby – tapisérie či vzorníky látek. Právě na textilních produktech si ukážeme, jak do výroby vstoupily stroje skrze techniky jako art-protis u tapisérií nebo filmový tisk u vzorování látek.

K reflexi uměleckého řemesla patří i špetka ironie – tu si přestavíme na řadě sériově množeného cibulového dekoru, který si ve své tvorbě vzal na paškál například známý designér Maxim Velčovský.

A co uvidíte v té slibované „neseriózní“ části výstavy? Čekají na vás „hádavé“ popisky, budete si moci přečíst s nadsázkou psané antikurátorské texty od nejmenovaného spisovatele, „zameditovat“ si nad strukturou materiálů nebo nám zanechat vzkaz o vašich snech.

Před komentovanou prohlídkou výstavy proběhne v časovém rozmezí od 14:00 do 17:00 workshop „Skleněné korálky z vinutého skla“ pod vedením lektorky Mgr. Hany Kašparové.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.cz

Výstava vznikla za finanční podpory Státního fondu kultury ČR.


VERNISÁŽ výstavy

Srdce, ruce

úterý 27. září od 17:00

Kurátorskému srdci neporučíš, a proto pro vás se srdcem na dlani otevírám tuto výstavu. Za to, že srdce zaplesá úplně všem, bych ruku do ohně nedala – ale ruku na srdce, kdo by takovou výstavu nechtěl navštívit? Tak ruku na to, že přijdete – hned na vernisáž, nebo alespoň během konání výstavy!

Srdečně mává kurátorka Hana Zrno Vondrů

VSTUP ZDARMA

kontakt: h.vondru@muzeumpe.cz, muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Svět pod lupou:
mikroskopy v čase

13. 9. 2022 od 17:00
zámek pánů z Říčan, výstavní síň
kurátor: Mgr. Lubomír Anděl

VSTUP ZDARMA

Od nejstarších dob až do konce 16. století se struktury objektů v přírodě zkoumaly neozbrojeným okem. Studium velmi malých předmětů bylo omezeno rozlišovací schopností lidského zraku, to znamená zorným úhlem, pod kterým předmět pozorujeme. Zvětšení zorného úhlu a tím i zlepšení rozlišitelnosti lze docílit zvětšením obrazu čočkou, nebo soustavou čoček, tedy přístrojem zvaným mikroskop. Použití mikroskopu v posledních 2 stoletích představí výstava, která bude prezentovat nejen technologický vývoj přístroje, ale i jeho použití v přírodních vědách. Ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Gymnáziem Pelhřimov se představí široká škála využití tohoto neocenitelného vědeckého pomocníka a užitečného bojovníka na poli poznání.

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz nebo muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz


EUROPEAN HERITAGE DAYS
Dny evropského dědictví


10. září 2022

Hrad Kámen - 50%
Zámek pánů z Říčan - ZDARMA
Spravte to TO!

Soutěžte u nás v muzeu s ČT Déčko.

Od 1.7. do 30.8. si u nás na pokladně můžou děti vyzvednout leták soutěže s unikátním kódem a samolepku. Vše se o soutěži dozvíte na www.spravtetoto.cz.

Ajajajaj! Déčko je těžce porouchané. Roztřepená duha, špunti nafouklí jak balónky poletují vzduchem, slunce se kutálí po nakloněné podlaze. Nic nefunguje, jak má. Z rozbitých útrob Déčka se sype záplava šroubků a koleček. Rozsah nehody je bohužel tak velký, že se naši hrdinové bez tvé pomoci neobejdou! Sbírej chytré lidské vynálezy a posílej je na Déčko, aby je Prga mohla použít jako součástky do rozbitého stroje a postupně ho opravit.

Soutěží se i na hradě Kámen, nezapomeňte zajet i tam.


Za uměním do muzea


23. 8. 2022 v 15:00
freskový sál zámku pánů z Říčan
lektorka: Mgr. Zuzana Trnková

Věděli jste, že součástí stálé expozice pelhřimovského muzea je i studijní, to je veřejnosti přístupný depozitář umění ze sbírky města Pelhřimova? Jsou vám povědomá jména Max Švabinský, Václav Špála, Jan Zrzavý, Josef Lada nebo Jiří Trnka? Také jejich obrazy si můžete prohlédnout v zámku pánů z Říčan. Jak k těmto dílům najít cestu? Je větším zážitkem nechat je na sebe jen tak působit, nebo nás láká dozvědět se o nich víc? A je vůbec možné popsat obraz slovy? Na závěr programu se můžete těšit na společnou vernisáž!

časová dotace: 2 hodiny
cílová skupina: děti 8 až 15 let
vstupné: 20 Kč
kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.czŽivot pod lupou

2. 8. 2022 od od 10:00 a poté od 15:00 (dva programy za den)
výstavní síň zámku pánů z Říčan
ve spolupráci s Gymnáziem a Obchodní akademií Pelhřimov


Přijďte se podívat na to, co vaše oči ještě neviděli. Nahlédněte na život zblízka. Program, který vás čeká, je připraven k aktuální výstavě Svět pod lupou, která představuje především vývoj mikroskopů a zvětšovací techniky. Díky spolupráci s Gymnáziem Pelhřimov budete moci pozorovat přes speciální mikroskopy různorodé přírodniny či hmyz. Dozvíte se, jak a kde se mikroskopy využívají a proč jsou neocenitelným pomocníkem nejen ve vědě.

časová dotace: 1 hodiny
cílová skupina: děti 6 až 15 let
vstupné: 20 Kč
kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


S Mandelinou do šatlavy

26. 7. 2022 od 10:00 a poté od 15:00 (dva programy za den)
šatlava Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o.
lektorky: Mgr. Gabriela Bláhová, Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D.


Program pro děti „S Mandelinou do šatlavy“ probíhá v expozici vězeňství Muzea Vysočiny Pelhřimov. Kaple, cela, strážnice a temnice s mučírnou skrývají mnohá tajemství, která za doprovodu lektora děti rozluští. Každý účastník si odnese mimo zážitků také originální pracovní list.

Prohlídka se odehrává v duchu detektivní hry. Naše ubohá Mandelina je žena jednoho z vězňů. Je velmi nešťastná, jelikož neví, proč je její muž uvězněn. Vydá se na vlastní pěst do šatlavy, aby se dozvěděla podrobnosti o jeho zatčení a také o tom, jak se mu ve vězení daří. Pomozte Mandelině vypátrat, co se stalo! Hlavně žádný strach a hlavu vzhůru. Dohromady se nám to určitě podaří!

časová dotace: 45–60 minut
cílová skupina: děti od 6 do 12 let
vstupné: 20 Kč
kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.czZa uměním do muzea

12. 7. 2022 v 15:00
freskový sál zámku pánů z Říčan
lektorka: Mgr. Zuzana Trnková


Věděli jste, že součástí stálé expozice pelhřimovského muzea je i studijní, to je veřejnosti přístupný depozitář umění ze sbírky města Pelhřimova? Jsou vám povědomá jména Max Švabinský, Václav Špála, Jan Zrzavý, Josef Lada nebo Jiří Trnka? Také jejich obrazy si můžete prohlédnout v zámku pánů z Říčan. Jak k těmto dílům najít cestu? Je větším zážitkem nechat je na sebe jen tak působit, nebo nás láká dozvědět se o nich víc? A je vůbec možné popsat obraz slovy? Na závěr programu se můžete těšit na společnou vernisáž!

časová dotace: 2 hodiny
cílová skupina: děti 8 až 15 let vstupné: 20 Kč
kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.cz

PŘEDNÁŠKA

Ztracený poklad
národopisné fotografie
z let 1913-1915


14. 6. 2022 v 17:00
vstup zdarma
freskový sál zámku pánů
z Říčan

přednášející:
PhDr. Miroslava KvášováFotografie s národopisnou tématikou pořízené v letech 1913–1915 patří k nejcennějším celkům ve fotoarchivu Muzea Vysočiny Pelhřimov. Převážná většina jich vznikla roku 1914, kdy se rozbíhala dotazníková akce vyvolaná Národopisnou společností českoslovanskou, která měla vyústit ve vydání encyklopedického díla Národopis lidu českoslovanského. Jsou pro region Pelhřimovska zcela unikátní, jediné svého druhu a otevírají dveře do dnes již ztracené a zapomenuté minulosti života na vsi. Vydejte se s námi do více než sto let vzdálené podoby života našich předků a jejich tradic, které čas zkreslil nebo zcela změnil vzácné fotografie nás dovedou zpět k jejich kořenům.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová; m.kvasova@muzeumpe.cz


Pelhřimovská muzejní noc
pátek 20. 5. 2022
17:00–22:00

Pelhřimovská muzejní noc je tradiční kulturní a společenská akce, do které jsou zapojeny mnohé instituce města Pelhřimova.

PROGRAM:
17:00 Zahájení – troubení z věže
17:00–17:20 Hudební vystoupení
ZUŠ Pelhřimov: Sbor Duha, pěvecké trio
The Witches, Komoráci s.r.o. finále Mírového běhu (www.peacerun.org/cz/)
17:30–18:00 Přivítání návštěvníků a účastníků Mírového běhu, úvodní slovo a otevření výstavy „Svět pod lupou“
18:00–18:20 Žákovský orchestr
ZUŠ PELHŘIMOV
19:00–19:20 Dechový orchestr
ZUŠ PELHŘIMOV
20:00 Komentovaná prohlídka výstavy
Svět pod lupou
21:00 Komentovaná prohlídka městské šatlavy

Program se bude odehrávat před zámkem pánů z Říčan. Zdarma budou otevřeny:
• Muzeum Vysočiny Pelhřimov - nová výstava Svět pod lupou, šatlava, historická expozice
• Expozice rekordů a kuriozit
• Pelhřimovské peklo
• Muzeum strašidel
• Vyhlídková věž
• MÚZYum Lipských

V průběhu večera můžete navštívit:
• přírodovědný koutek studentů GYOA ve výstavě
• technologické filmy o mikroskopii ve freskovém sále
• depozitář Městské sbírky výtvarného umění

Změna vyhrazena.

Kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY
SETKÁNÍ
úterý 3. 5. od 17:00
výstavní síň zámku pánů z Říčan
kurátorka: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D.

Na samotné výstavě se návštěvníci mohou setkat s různorodou tvorbou v oborech malířství, sochařství, grafiky a knižní vazby autorek Bronislavy Bakule Malé, Martiny Malé a Veroniky Molíkové. Přijďte se blíže seznámit s tvůrčí dráhou umělkyň a prohlédnout si ve výstavních prostorech jejich autorská díla. Kurátorka výstavy Hana Zrno Vondrů vám přiblíží, jaké prostředky pro svou tvorbu autorky používají, z jakého záměru vycházejí jejich umělecké realizace a co je jim inspirací.

Stručně si představme samotné výtvarnice:

Bronislava Bakule Malá
je laureátkou ceny Grafika roku. Představuje především grafickou a sochařskou tvorbu mapující poslední roky vlastního života od realisticky dokumentárních sdělení po minimalisticky abstrahované principy přírodních jevů.

Martina Malá se věnuje zejména práci s papírem, knižní vazbě a restaurování knih. Ukazuje, jak se kniha dá pojmout coby svébytný umělecký objekt a nechává diváka nahlédnout i do procesu restaurování. K vidění je i malířská část její práce.

Veronika Molíková zve k zamyšlení nad obrazy se subtilní tématikou osobních výpovědí a k pozastavení se nad monumentalitou všedního okamžiku, ve kterém hledá základní principy lidské existence.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, Ph.D., h.vondru@muzeumpe.czPŘEDNÁŠKA

Kaple Panny Marie Bolestné –
místo posledního odpočinku urozeného a statečného rytíře
Jana Kryštofa Malovce
z Malovic


26. 4. 2022 v 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející: Mgr. Ondřej Hájek


Představa Jana Kryštofa Malovce o „dobré smrti“ ani její odraz v ikonografii a stavební koncepci kaple Panny Marie Bolestné v Kámeni nejsou již dnes na první pohled zřejmé. Přednáška představí vývoj kaple nejen na základě archivních dokumentů, ale i s ohledem na historické artefakty, odhalené během rekonstrukce kaple a restaurování její umělecké výzdoby. S jistou nadsázkou lze říct, že posluchač bude proveden historickým vývojem vybraných církevních objektů v obci Kámen i jejich následným zánikem. Zároveň je přednáška úvodní akcí před znovuotevřením kaple pro širokou veřejnost.

kontaktní osoba: Mgr. Ondřej Hájek, o.hajek@muzeumpe.cz

Změna vyhrazena.

Těšíme se na setkání.


PŘEDNÁŠKA

Velikonoce – motivy a symboly

12. 4. 2022 v 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál
vstup zdarma


přednášející:

PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

O jarních zvycích a slavení Velikonoc toho každoročně slyšíme hodně. Pojďme se přesto pokusit o jiný pohled: zaměříme se na symboly a motivy, které se během velikonočních svátků objevují a pokusíme se dopátrat jejich kořenů. Přijďte se jarně naladit!

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz

Změna vyhrazena. Návštěvníci jsou povinni se řídit protiepidemiologickými opatřeními.

Těšíme se na setkání.


PŘEDNÁŠKA

Mor a cholera

22. 3. 2022 od 17:00

freskový sál zámku pánů z Říčan
vstup zdarma


přednášející:

PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

„Mladý může, starý musí,“ říkává se, když je řeč o posledních věcech člověka. Dlouhá staletí ale platilo, že tím nejnebezpečnějším obdobím lidského života je dětství a mládí. Teprve ti opravdu nejzdravější a nejodolnější, kterým se podařilo přežít prvních pár let života, se mohli těšit vyhlídkou na stáří. Životní plány mařily dnes zcela banální nebo dávno zažehnané nemoci a ovšem také epidemie, se kterými si tehdejší zdravotnictví nedokázalo poradit. Přednáška o chorobách v minulosti a demografických statistikách bude mít optimistický závěr, který ukáže, že lidstvo jako celek vždy nakonec dokázalo nebezpečí překonat.

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Náměstí mezi školami v Pelhřimově
22. 2. 2022 v 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Zuzana Trnková


Na přednášku o historii náměstí mezi školami naváže prezentace architektonického návrhu studia Med Arkitekt, podle něhož se bude v tomto roce náměstí rekonstruovat, a diskuze s autory návrhu, architekty Jakubem Medem a Johanou Šimčíkovou o formách, tématech a funkcích, které si s tímto náměstím spojujeme. Přijďte i vy diskutovat!

www.medarkitekt.com

Dějiny náměstí mezi školami v Pelhřimově mají svůj počátek v době před sto lety. Ve 20. letech 20. století byla dokončena výstavba chlapeckých škol (dnešního gymnázia), jíž předcházely budovy bývalé pošty (dnes městské knihovny), dívčích škol (dnes obchodní akademie) a soudu. Prostranství vymezené těmito objekty bylo komponováno jako terasovitý park. Centrální pasáž s fontánou a lavičkami opticky spojovala vstupy do obou škol, v horní části se nacházel prostor pro pomník Tomáše Garrigue Masaryka. Na konci 30. let byly položeny základy objektu a odlita socha prvního československého prezidenta v nadživotní velikosti, k její instalaci však kvůli vypuknutí druhé světové války nedošlo. Na začátku 60. let 20. století byl přibližně na jejím místě vztyčen památník Julia Fučíka, jenž se po jistou dobu stal místem prorežimních oslav. Byl odstraněn krátce po roce 1989. V době po sametové revoluci se dalších výrazných uměleckých instalací náměstí prozatím nedočkalo. Nedávno byla zahájena jeho celková rekonstrukce. Jaká je jeho budoucnost?

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.cz

Změna vyhrazena. Návštěvníci jsou povinni se řídit aktuálními protiepidemiologickými opatřeními.

Těšíme se na setkání.


PŘEDNÁŠKA

Svatá Ludmila
1. 2. 2022 v 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Bc. Gabriela Bláhová


Dne 15. září loňského roku uplynulo 1100 let od vraždy svaté Ludmily na hradišti Tetín. Byla to plánovaná vražda nebo náhlé rozhodnutí poslů? O celém Ludmilině příběhu nás informují pouze legendy, které vznikly o staletí později. Můžeme jim vůbec věřit? Na přednášce se zaměříme na prameny, na její původ, svatbu s českým knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Důležitým mezníkem v životě jich obou bylo přijetí křtu a šíření křesťanství. Přiblížíme si Ludmilin složitý vztah se snachou Drahomírou, vraždu, i vývoj kultu této světice.

kontaktní osoba: Bc. Gabriela Bláhová; g.blahova@muzeumpe.cz

Změna vyhrazena. Návštěvníci jsou povinni se řídit protiepidemiologickými opatřeními.

Těšíme se na setkání.


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Pelhřimovští výtečníci
18. 1. 2022 v 17:00
vstup zdarma
výstavní síň zámku pánů z Říčan

kurátorka: Miroslava Kvášová

Výstava Pelhřimovští výtečníci je svým způsobem unikátní příležitostí uvidět dosud neviděné a nikdy nevystavené fotografie pelhřimovských osobností. Z bohaté nabídky portrétních fotografií ze sbírky muzea mohla být vybrána jen část, kritériem přitom nebylo povolání, společenské postavení nebo místo narození. Sešla se tak pestrá společnost osob nejrůznějšího zaměření a zájmů a bylo zjištěno i mnoho zajímavých skutečností, které dosud nejsou v obecném povědomí, ačkoliv mnoho z prezentovaných osobností je dodnes uchováno v paměti obyvatel Pelhřimova, a nejen Pelhřimova.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová; m.kvasova@muzeumpe.cz

Změna vyhrazena. Návštěvníci jsou povinni se řídit protiepidemiologickými opatřeními.

Těšíme se na setkání.


PŘEDNÁŠKA

Možnosti skla

30. 11. 2021 v 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející:
Mgr. Hana Zrno Vondrů


Sklo jako materiál má výjimečné vlastnosti. Suroviny pro jeho výrobu se nacházejí pod povrchem země, pro to, aby mohlo být tvarováno, je potřeba žáru. Předměty ze skla jsou chladné, nepoddajné, a přesto tak křehké. Mohou být čiré jako voda, přecházet z barvy do barvy, mění se se světlem. Na přednášce se zaměříme na umělecké realizace ze skla, které díky intenci a zručnosti sklářských mistrů vznikly v našem regionu. Na tvorbě sklářských výtvarníků je fascinující, jak si sklo podmaňují různými technikami a vlastními inovativními potupy. Jednotlivá umělecká díla vznikají jak díky řemeslnému umu, zkušenostem, výtvarnému talentu, tak pokoře samotného umělce. Nahlédněme do tajů „skleněného umění“.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů; h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Útěk z Leopoldova


16. 11. 2021 v 17:00
vstup zdarma
zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející:
PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D.


Nejkrutější věznice ve stalinském Československu byla v Leopoldově. Dne 2. ledna 1952 se tam odehrál legendární útěk. To, co se nejdřív zdálo nemožné, se rychle proměnilo v jeden z nejnapínavějších a nejsilnějších příběhů, jaké kdy komunistická ČSR zažila. Ze staré pevnosti, postavené kdysi na obranu proti Turkům, uprchla šestice politických vězňů, z nichž hned pět zde mělo strávit zbytek života.

Přednášet bude PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D., který je rovněž autorem třísvazkové knihy "Útěk z Leopoldova" vydané nakladatelstvím Academia.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.cz

spolupořadatelé: Gymnázium a Obchodní akademie Pelhřimov, Muzeum Vysočiny Pelhřimov


PŘEDNÁŠKA

Regulace Bělé

19. 10. 2021 v 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál
vstup zdarma


přednášející: PhDr. Miroslava Kvášová

Hospodaření s vodou je stále palčivějším tématem současnosti, ačkoliv se občas potýkáme také s jejím nadbytkem. Prvním předpokladem života, je přístup k vodě, což byla také podmínka zdárného rozvoje měst, které vznikaly v bezprostřední blízkosti řek a říček. Rozvodněné toky ovšem působily velké škody na životech a majetku a výjimkou nebyl ani Pelhřimov. Jako nejjednodušší cesta k zamezení povodní se jevila úprava říčky Bělé, o níž se uvažovalo již od konce 19. století. Regulace provedená v několika etapách ve dvacátých letech 20. století zcela změnila nejen vodní poměry, ale také tvář samotného města. Kudy vlastně Bělá původně protékala, čím škodila celému městu a byla její regulace tak úspěšnou, jak se jevila na plánech projektu? Na všechny tyto otázky se přednáška pokusí odpovědět.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová; m.kvasova@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „PROČ TO SBÍRÁŠ?

Založení muzea v Pelhřimově

11. září 2021 od 15:30 h
zámek pánů z Říčan


vstupné zdarma

Počet míst omezen, rezervujte se prosím na muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz nebo 565 323 184.

Myšlenkou založit v Pelhřimově muzeum se zabýval již kolem poloviny 19. století MUDr. František Kralert, který k tomu účelu zamýšlel využít půdy městských bran. Na jeho myšlenku navázali na konci 19. století dva profesoři pelhřimovského gymnázia Antonín Kastner a Jaroslav Soukup. Ani jednomu se nepovedlo záměr realizovat. Teprve 11. září 1901, tedy přesně před 120 lety podal návrh na založení městského muzea ředitel pelhřimovského gymnázia Václav Petrů.

Jak byla tato myšlenka přijata a jaké byly další osudy pelhřimovského muzea, se dozvíte na naší komentované prohlídce, která proběhne v rámci Dnů evropského kulturního dědictví (EHD). Výstava „Proč to sbíráš?“ ukáže nejen průřez depozitáři sbírek, ale také jak vypadá muzejní práce a čím se dnešní Muzeum Vysočiny Pelhřimov zabývá.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová; m.kvasova@muzeumpe.cz


Léto s výstavou „Proč to sbíráš?!“

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY


začátek vždy od 17:00, výstavní síň zámku pánů z Říčan vstup zdarma

Slavíme! Muzeum má letos 120 let!
Kulaté narozeniny muzea připomíná výstava „Proč to sbíráš?!“, která ukazuje průřez našimi depozitáři. Nyní jsme pro vás nachystali sérii komentovaných prohlídek, které vás provedou jednotlivými částmi výstavy.

• 13. 7. Etnografie a etnografické fotografie
• 27. 7. Vojtěch. Benedikt Juhn a veduty Pelhřimova
• 10. 8. Zbraně a militaria
• 24. 8. Porcelán a keramika

Počet míst omezen, prosím rezervujte se na muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz, 565 323 184.


Léto s muzeem
AKCE PRO DĚTI


zámek pánů z Říčan 2 x za den od 10:00 a od 15:00 45-60 min, 6-12 let, 20 Kč

• 13. 7. S Mandelinou do šatlavy – detektivní hra v prostorách expozice vězeňství

• 27. 7. prohlídka výstavy Proč to sbíráš?! – o smyslu sbírání nad sbírkou pelhřimovského muzea

• 24. 8. prohlídka expozice Co je to muzeum? – o tom, kdo pracuje v muzeu a čím se zabývá

Počet míst omezen, prosím rezervujte se na muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz, 565323 184.

PŘEDNÁŠKA / ZRUŠENO

Město v barvách renesance. Pelhřimovsko

6. října 2020 od 17:00
• vstup zdarma
• zámek pánů z Říčan, freskový sál
• přednášející: Mgr. Anna Hamrlová, Ph.D.


Prostředí měst doby renesance téměř hýřilo barvami. Poměrně hojně užívanou formou výzdoby městských domů i interiérů sakrálních staveb byla nástěnná malba. Po vzoru šlechty se i měšťané snažili nejen zkrášlit prostředí, ve kterém žili, ale také prezentovat své postavení a finanční zabezpečení veřejnosti na obdiv. Sakrální prostory znázorněnými scénami i symboly upomínaly na slova Bible. Konfesní příslušnost obyvatelstva se v období 16. století přitom obvykle pojila s protestantským vyznáním. Prozrazovala to rovněž celková koncepce výzdoby i výběr konkrétních témat. Pozůstatky obdobných realizací nemusíme hledat jen ve známých centrech doby, ale je možné je najít rovněž na Pelhřimovsku a v dalších obcích Českomoravské vysočiny. Nástěnná malba této oblasti umožňuje nahlédnout do života a myšlení renesančního člověka, uměleckých vlivů i problematické konfesní otázky. Na místě bude možné zakoupit knihu Nástěnná malba v městském prostředí 16. a počátku 17. století na pomezí Čech a Moravy autorky Anny Hamrlové za 250 Kč.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

V. I. Lenin (1870 – 1924)

22. 9. 2020 v 17:00

• vstup ZDARMA
• Zámek pánů z Říčan, freskový sál
• přednášející: Mgr. Lubomír Anděl


Jeho jméno je spojováno s ideologií, která v Československu zakotvila na útrpných čtyřicet let. Byly mu stavěny sochy a pojmenovávány po něm parky či ulice. Velkou část svého života strávil v exilu, těsně před smrtí varoval své okolí před Stalinem. Jaký byl život člověka, který změnil životy milionů lidí? Na tuto otázku se soustředí přednáška, která Lenina přiblíží nejen jako vůdce bolševické revoluce, ale i filozofa či politika.
kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


O Sýrech
+ komentovaná prohlídka výstavy O Krávě

11. 8. 2020
od 17:00
vstup ZDARMA
zámek pánů z Říčan, freskový sál
trvání cca 2 hodiny

Přednáška o výrobě sýrů v podání Petra Rysa, pořadatele sýrařských kurzů a prodejce sýrařského vybavení na Pacovsku. Petr Rys vysvětlí praktické postupy při výrobě různých typů sýrů a předvede potřebné vybavení užívané v minulosti i v současnosti v různých částech Evropy. Prozradí i triky k výrobě sýrů použitelné v domácím prostředí. Po přednášce bude možné zúčastnit se komentované prohlídky výstavy O Krávě! Přijďte si pro inspiraci!

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


TANEČNÍ PŘEDSTAVENÍ
Kozí kraviny – polní verze


18. 8. 2020 od 15:00
představení pro děti od 5 let a jejich rodiče trvání cca 1 hodina
vstup ZDARMA


Jak tančí kráva? Inspirací inscenace je Terezina skutečná kráva Malina a touha Báry ocitnout se v jedné z Tereziných knížek.

Kráva je obrovské zvíře, funící teplé tělo, kamarádka. Každodenní život s krávou se stal pro Terezu natolik silným zážitkem, že jí už přestal štěteček a papír stačit a postupně začaly s Bárou tančit divadlo o krávě a pro krávu. Vznikl tak duet autorek, dialog mezi krávou a člověkem, performerkami a publikem, výtvarnicí a tanečnicí.

Adaptace původního představení uváděného v divadle PONEC.

Tvorba a interpretace: Tereza Říčanová, Barbora Látalová

Vizuální koncept: Tereza Říčanová
Light design: Pavel Havrda
Zvuková režie: Tomáš Vtípil
Dramaturgie: Eva Rosemarijn
Produkce: Lucia Račková
Producent: OSTRUŽINA z.s.
Koproducent: TANEC PRAHA festival / PONEC – divadlo pro tanec
Za podpory: MKČR, MHMP
Poděkování: Malina, Jakoubek, Hana Vondrů, Catarina Noronha, Kati Linek, Anežka Konečná, Dalton Stansbury & Tony Rose & Lazy Pigs, Adam Jerman See Less

kontaktní osoba za MVP: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


Prázdninový program pro děti
"Domečku, domečku…"


Domeček v Děkanské zahradě je kouzelná dřevěná chaloupka, většinou ale jakoby spala. 14. července od 10 do 14 hodin se celá otevře pro děti, aby si ji mohly důkladně prohlédnout a zjistit, komu patřila a jak ji její majitel používal. Těšit se mohou na zbrusu nový pracovní list, do něhož si budou moci zaznamenat své poznatky.
Kdy:
14. 7. 2020 od 10:00 do 14:00 - příchod je možný kdykoliv v tomto intervalu
Kde:
Děkanská zahrada, domeček - expozice F. B. Vaňka, Pelhřimov
Trvání:
30 min
Vstupné:
20 Kč
Lektorka:
Mgr. Zuzana Trnková

Program je určen především pro děti od 6 do 12 let, přijít ale může kdokoli – starší i mladší si mohou domeček třeba jen prohlédnout!

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz

Domeček v Děkanské zahradě je po domluvě přístupný také kdykoli v otevírací době Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. kontakt: 565 323 184 nebo muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz

PROHLÍDKA PRO DĚTI

S Mandelinou do šatlavy

S Fabiánem do zámku


NA OBJEDNÁVKU

Zámek pánů z Říčan
expozice vězeňství


Naše ubohá Mandelina je žena jednoho z vězňů. Je velmi nešťastná, jelikož neví, proč je její muž uvězněn. Vydá se na vlastní pěst do šatlavy, aby se dozvěděla podrobnosti o jeho zatčení a také o tom, jak se mu ve vězení daří. Pomozte Mandelině vypátrat, co se stalo! Hlavně žádný strach a hlavu vzhůru. Dohromady se nám to určitě podaří!


Fabián z Marcipánu je opravdu z marcipánu, přitom je mu už téměř 150 let. Jak je to možné? Expozice v zámku skrývá mnohé zajímavosti a tajemství, které s Fabiánem můžete odhalit.

vstup: 20 Kč
časová dotace: 45 minut
lektorky: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

Prohlídku je také možné si objednat pro skupinu od 6 dětí na telefonu 565 323 184 nebo prostřednictvím emailu muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR.


WEBOVÁ INTERAKTIVITA ZDE

PŘEDSTAVENÍ KNIHY

Josef Dobiáš (1888-1972). Život a dílo

20. 2. 2020 v 17:00
vstup zdarma
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


autoři:
Prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr. PhDr. Hana Kábová, Ph.D. PhDr. Ivana Koucká PhDr. Zdeněk Martínek, CSc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D. PhDr. Jiří Militký, Ph.D.

Na publikaci se podíleli:
Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o., Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s r. o.

Autor Dějin královského města Pelhřimova a jeho okolí, historik starověku, klasický filolog a numismatik, univerzitní profesor Josef Dobiáš patří k nejvýznamnějším místním rodákům. Dosud chyběla v českém dějepisectví kniha, která by zmapovala jeho životní příběh a zhodnotila jeho obsáhlé dílo zasahující do několika oborů. Dvě nové publikace se pokoušejí zaplnit tuto mezeru. Zprostředkovávají poznání Dobiášových životních osudů a jeho vědeckého působení slovem i obrazem, a to jak čtenářům z řad odborníků, tak široké veřejnosti.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, e-mail: m.kvasova@muzeumpe.cz


WORKSHOP

Jak vzniká knižní vazba?


18. 2. 2020 od 15:00
vstupné: 20 Kč
Zámek pánů z Říčan, výstavní sál
lektorky: Jiřina Halmlová a Adéla Koudelná


Workshop Jak vzniká knižní vazba? Vám představí řemeslo knihvazačů, které je dodnes živé. V rámci workshopu si vyzkoušíte základní dovednosti tohoto řemesla. Pod vedením konzervátorek českobudějovického archivu bude možné si zhotovit výrobek, jež bude představovat zjednodušenou knižní vazbu. Zkoušeli jste někdy skládat složky z archů papíru a vzájemně je prošívat? Díky Vašim obratným prstům si vlastnoručně vyrobíte malý sešit.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, Ph.D., g.krejcova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Ptáci našich zahrad

11. 2. 2020 v 17:00
vstup zdarma
Zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející: Ing. Zlata Vobinušková


Ptáci nás lidi od nepaměti fascinovali a zajímali. Okouzluje nás jejich pestrobarevné peří, rozmanitý zpěv i letecké umění. Pozorovat ptáky navíc není složité a právě na naší zahradě k tomu máme nejlepší příležitost. Pokud chceme zahradu plnou života a ptačího zpěvu, pouze trávník však nestačí. Je třeba ji vhodně upravit a zajistit tím pestrou nabídku mnoha druhům. Odměnou nám bude možnost sledovat tyto zajímavé živočichy z bezprostřední blízkosti, poslouchat jejich čiřikání, pozorovat je při krmení, stavbě hnízda či vyvádění mláďat. Kteří ptáci se však na našich zahradách zdržují nejčastěji? Čím a jak ptactvo v zimě přikrmovat? Jaký ptačí druh snáší vajíčka třeba i do květináče? Bolí strakapouda při bubnování do kmenů hlava? Odpovědi na tyto a další otázky se posluchači dozvědí na přednášce o opeřených návštěvnících a obyvatelích našich zahrad.

kontaktní osoba: Ing. Zlata Vobinušková, z.vobinuskova@muzeumpe.cz


 POZVÁNKA NA VERNISÁŽ 


VÝSTAVA
Umění knihvazačů:
Krása historické a současné knižní vazby vernisáž s komentovanou prohlídkou 28. ledna od 17:00 (výstavou vás provede PhDr. Vlastimil Kolda)

• workshop „Jak vzniká knižní vazba?“ 25. února 2020 od 15:00
• termín výstavy: 28. ledna – 22. března 2020 zámek pánů z Říčan, výstavní sál
• vstupné – plné: 20 Kč, snížené: 10 Kč
• kurátor: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, Ph.D.


Výstava je společným projektem Muzea Vysočiny Pelhřimov, Státního oblastního archivu v Třeboni a Státního okresního archivu Jihlava. Veřejnosti jsou na ní představeny více než tři desítky knih, vzniklých v průběhu několika staletí. V první části expozice jsou vystaveny historické knižní vazby dokládající řemeslné dovednosti knihvazačů 16. až 18. století a také šikovnost současných studentek restaurátorství, které je v rámci svých závěrečných prací na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice zrestaurovaly.

Druhou část výstavy tvoří početnější soubor uměleckých knižních vazeb od našich současných předních knihařů a knihařek, jež byly na výstavu zapůjčeny třeboňským archivem. Tyto knižní vazby vznikaly v rozmezí let 2007 až 2015 v rámci čtyř knihvazačských soutěžních přehlídek, pořádaných archivem. Expozice je doplněna textovými a obrazovými materiály, obsahujícími základní informace o podobě gotických, renesančních a barokních knižních vazeb.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, Ph.D, g.krejcova@muzeumpe.cz


Komentovaná prohlídka

Komentované prohlídky výstavy
„ZUŠka v muzeu vol. 2.“


výstavní síň zámku pánů z Říčan

anotace:
Při komentované prohlídce Vás vedoucí ateliérů výtvarného oboru ZUŠ provedou výstavou a vysvětlí Vám, jak a proč vznikaly jednotlivé práce i větší celky. Jaká témata žáci zpracovávali, jak k nim přistupovali, které výtvarné techniky volili, co je pro ně snadné a co naopak náročné. Jak probíhala spolupráce s módní návrhářkou Catarinou Noronha a co bylo pro děti největším přínosem.

úterý 7. 1. 2020 od 16:00 (!) – výstavou vás provede Mgr. Kateřina Kučerová

Zajímá Vás, jaké náměty jsou zpracovány v počítačové grafice? V jakém programu je žáci tvoří? Jak je baví, že jejich plakáty, pozvánky, novoročenky jsou použité k propagaci školních akcí? Přijďte si to poslechnout. Můžete se dozvědět i něco víc o portrétu babičky, který visí nad gaučem, nebo z čeho jsou vyrobeni ptáci v nadživotních velikostech.

středa 15. 1. 2020 od 16:00 (!) – výstavou vás provede Mgr. Hana Kašparová
Dozvíte se, jak přemýšlejí mladí výtvarníci např. nad zpracováním objektů - knih, nebo tvorbou loutek...třeba i to, že jí předcházelo setkání s uměleckým řezbářem - loutkařem. Objevíte spoustu dalších zajímavostí a inspirací, které jejich tvorbu doprovází. Když uslyšíte k jejich obrázkům příběh, začnete je vnímat jinak, lépe je pochopíte.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz


Přednáška z cyklu Muzejní úterky

Rok 1939 – předvečer války

10. prosince 2019 v 17:00 hodin

vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Lubomír Anděl


Přednáška seznámí posluchače s událostmi, které bezprostředně vedly k začátku 2. světové války. Mezinárodní i vnitrostátní politické dění v souvislostech představí historický běh událostí, který vyústil v největší světový konflikt ve 20. století. Dějinné zvraty nevznikají najednou a samy od sebe, vždy se jedná o návaznost a souběh předcházejících skutečností, které často vedou k tragédii.

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.czPrezentace knihy
Kramářské písně z Pelhřimovska


17. 12. 2019 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


program:
knihu představí autorka PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D. hudební vystoupení


Nábožné i světské písničky se po staletí vydávaly v malých sešitcích, které byly za pár krejcarů k dostání na poutích a trzích. Některé přinášely zprávy o dějinných událostech, zločinech a kuriozitách, jiné obsahovaly romantické příběhy, další měly duchovní obsah a sloužily jako suvenýr z návštěvy poutního místa. Výběr kramářských písní z Pelhřimovska, Humpolecka, Kamenicka, Pacovska a Počátecka přináší 69 textů, které doplňují noty, obrázky a vysvětlující komentáře. Přednostně byly do výběru zařazeny písně, které se svým obsahem vztahují k regionu.

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz

Knihu si můžete zakoupit v pokladně muzea (Masarykovo nám. 12, zámek pánů z Říčan) nebo zaslat objednávku na email d.kurkova@muzeumpe.cz.


PŘEDNÁŠKA

Povídání o historii zdobení
vánočního stromu


neděle 1. prosince 2019 v 17:45

V neděli 1. prosince bude slavnostně rozsvícen stromeček na Masarykově náměstí. Při této příležitosti promluví pan starosta a pan vikář. Rovněž je připraven doprovodný program, na němž se podílí ZUŠ Pelhřimov a Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

PROGRAM
:

17:00 - Vystoupení pěveckých sborů ZUŠ, sváteční slovo pana starosty a pana vikáře, společné odpočítávání a zvonění zvonečky (nezapomeňte na zvonečky)

17:45 - Vystoupí Ten Sing Pelhřimov – Masarykovo náměstí

17:45 - Povídání o historii zdobení vánočního stromu – Muzeum Vysočiny Pelhřimov, zámek pánů z Říčan, freskový sál, přednáší: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D. V rámci programu bude možné v muzeu vyslechnout krátké povídání Markéty Skořepové na téma historie zdobení vánočního stromečku a načerpat inspiraci z obrázků a fotografií tradičních i netradičních ozdob.


Pozvánka na vernisáž

ZUŠka v muzeu vol. 2.

26. listopadu 2019 – 19. ledna 2020
vernisáž 26. listopadu od 17:00
program: hudba v podání hudebního tělesa Čtyřfuk z HO ZUŠ, umělecký přednes Karolíny Knězů z LDO ZUŠ a módní přehlídka žáků VO ZUŠ


výstavní síň zámku pánů z Říčan


kurátorky: Mgr. Hana Kašparová, Mgr. Kateřina Kučerová, Bc. Linda Reisová

V letošním roce slaví ZUŠ Pelhřimov 80 let od svého založení, což by zástupci výtvarného oboru rádi oslavili touto výstavou, která následuje za řadou slavnostních koncertů hudebního oboru. Výstava výtvarné tvorby žáků a studentů VO ZUŠ Pelhřimov bude prezentovat práce absolventů oboru i mladších žáků. Výuka výtvarného oboru probíhá v tematických celcích, nebo v krátkodobých projektech, které zde budou zastoupeny vybranými ukázkami. Po několika letech tedy opět představíme v široké škále výběr toho, co se na "výtvarce" v ZUŠ tvoří a na čem žáci pracují.

Speciálně na tuto výstavu ve spolupráci s módní návrhářkou Catarinou Noronha, která v rámci programu Erasmus+ působí jako dobrovolnice v muzeu, vzniklo v ateliéru výtvarného oboru několik kolekcí módních doplňků, které budou prezentovány na vernisáži výstavy. Dochází tak opět ke vzájemnému obohacení při spolupráci Základní umělecké školy v Pelhřimově a Muzea Vysočiny Pelhřimov, za které tímto děkujeme.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Největší mimopražská tiskárna 19. století aneb co jste možná o tisku a knihách 19. století nevěděli

12. 11. 2019 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: PhDr. Štěpánka Běhalová, Muzeum Jindřichohradecka

Přednáška je věnována Landfrasově tiskárně, která působila v Jindřichově Hradci od roku 1797 až do znárodnění. Přiblíží posluchačům dějiny knihtisku, jehož počátky sahají v Jindřichově Hradci až k roku 1713.

Speciální pozornost bude věnována produkci Landfrasovy tiskárny v 19. století a jejímu významu v oblasti literatury pro široké lidové vrstvy. Kromě toho budou připomenuty také osudy této významné jindřichohradecké rodiny, v jejíchž rukou tiskárna zůstala až do znárodnění.

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz

Výstava

Panelová výstava
listopadových událostí


13. 11. – 20. 11. 2019

17. listopadu prodloužená otevírací doba 13:00 – 19:00, Zámek pánů z Říčan – výstavní síň vstup zdarma

Ve výstavní síni zámku pánů z Říčan je možné navštívit krátkodobou panelovou výstavu fotografií, odborných a dobových textů připomínající události z roku 1939 a 1989.

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


BESEDA

Jiří Kraus - Vzpomínky na minulost


7. listopadu 2019 ve 14:30
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, Freskový sál
přednášející: Ing. arch. Jiří Kraus


Jiří Kraus v 70. a 80. letech jako hlavní architekt navrhl podobu pelhřimovského sídliště Osvobození, je i autorem Základní školy Na Pražské. Vybavují-li se vám hravé betonové stěny s abstraktními symboly i motivy rostlin, zvířat nebo lidských postav z ulice Dolnokubínská nebo atria 3. základní školy, narážíte také na pelhřimovské stopy tohoto tvůrce.

Osudy Jiřího Krause ale nejsou spojeny jen s architekturou. Na samém začátku totality založil s přáteli skauty a Sokoly protirežimní skupinu. V devatenácti letech byl za to spolu s ostatními odsouzen a jako „mukl“ poslán do jáchymovských uranových dolů. Po osmi měsících skončil v závalu, následně byl ze zdravotních důvodů propuštěn na svobodu. V civilu mu bylo dovoleno pracovat několik let jen ve funkci pomocný dělník. Po několika neúspěšných pokusech dostat se na studia architektury začal studovat bez přijetí. Díky podpoře svých brněnských příbuzných a profesora Bohuslava Fuchse zde zůstal tajně celých pět semestrů, než byla jeho studia zpětně uznána.

Po dokončení studia na Fakultě architektury a pozemního stavitelství VUT v Brně nastoupil do Stavoprojektu v Hradci Králové, kde vedl Ateliér pro rekonstrukci památkových měst a objektů. Později přijal nabídku vést ateliér v Pelhřimově. Když bylo toto pracoviště zrušeno, přešel na pracoviště v Českých Budějovicích, kde působil jako vedoucí projektant - architekt. Navrhoval převážně školské stavby nejen v Českých Budějovicích a Českém Krumlově, ale prakticky v celém Jihočeském kraji. Ačkoli materiálové i formální možnosti tehdejší výstavby byly velmi limitované, nepřestal se snažit o kvalitní a funkční architekturu.

Na jaře roku 2020 oslaví Ing. arch Jiří Kraus své 90. narozeniny. Zveme vás k vzácnému setkání – besedě se studenty i veřejností.

kontaktní osoba:
Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


DISKUSNÍ ODPOLEDNE

Setkání s historikem
Michalem Macháčkem


26. 10. 2019 v 15:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


Historik Mgr. Michal Macháček, Ph.D. bude hostem PhDr. Karola Lovaše, Ph.D. ve freskovém sále Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. budou společně hovořit nejen o historii. Michal Macháček je autorem první ucelené biografie posledního československého komunistického prezidenta Gustáva Husáka. Za toto dílo obdržel cenu Česko-slovenské komise historiků a prestižní cenu Josefa Hlávky. V rámci své vědecké činnosti se Macháček zabývá problematikou česko-slovenských, česko-slovensko-sovětských vztahů a komunistického hnutí ve 20. století, přičemž se zaměřuje na jeho politické elity, zejména na osobnost Gustáva Husáka.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Nové ve starém. Moderní architektura v historickém městě

15. 10. 2019 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Ing. arch. Zdeňka Vydrová


Architektka Zdeňka Vydrová absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Po působení v brněnském ateliéru architekta Viktora Rudiše založila v roce 1991 ateliér a o rok později začala pracovat ve funkci městské architektky Litomyšle.

Za svoji práci v tomto historickém městě, jež se jejím přičiněním stalo Mekkou moderní architektury v ČR, dostala v roce 2016 Cenu ministra kultury za architekturu a ocenění Architekt obce 2016. V přednášce a následné diskusi se bude paní architektka věnovat možnostem propojení historické tváře města s novými potřebami moderní doby. Toto téma je pro Pelhřimov velmi aktuální i z toho důvodu, že v současné době finišuje výběrové řízení na pozici městského architekta.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

8. 10. od 17:00

VÝSTAVA


Půl století od vyhlášení městské památkové rezervace Pelhřimov

Komentovaná prohlídka bude zároveň také vernisáží výstavy, která připomene významné kulaté jubileum městské památkové rezervace Pelhřimov. Z bohatého fondu starých i novějších fotografií byl poskládán obraz vývoje města v uplynulých 157 letech, který zachycuje mnohé budovy, které by jistě přispěly k bohatšímu obrazu města, bohužel, nepodařilo se je do dnešních dnů zachovat.
Na druhé straně snímky přibližují znovuzrození skvostů, které pod nánosem času nebylo tak snadné rozpoznat a které skrývaly nejedno překvapení.
Výstava je realizována s podporou Rozvojového fondu města Pelhřimova.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Půlstoletí od vyhlášení městské památkové rezervace Pelhřimov

10. 9. 2019 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: PhDr. Miroslava Kvášová


Právě 10. září 2019 uplyne 50 let od vyhlášení městské památkové rezervace Pelhřimov. Tomuto kroku předcházelo několik desetiletí vytváření zákonů na ochranu památek, jejichž prosazení nebylo právě jednoduché a ne vždy se setkávalo s všeobecnou podporou.
Významnou roli ve vytváření podmínek pro vznik památkové rezervace sehrál první venkovský odbor Klubu za starou Prahu a zejména prof. Josef Dobiáš a dr. Jan Fried, kteří neúnavně poukazovali na hodnotu pelhřimovské historické zástavby. Nakolik byla jejich snaha úspěšná a které památky se podařilo zachránit, je tématem přednášky připomínající toto významné výročí.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz
POZVÁNKA NA VERNISÁŽ

Výstava vinných etiket ze sbírky Rudolfa Fojtíka

20. srpna – 29. září 2019
vernisáž 20. srpna od 17:00 – ochutnávka vín firmy Znovín

výstavní síň zámku pánů z Říčan
kurátor: Rudolf Fojtík


Více než 400 vinných etiket převážně firmy Znovín bude od 20. srpna k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov. Tuto úctyhodnou sbírku shromáždil a roky o ni pečoval Rudolf Fojtík, rodák z Moravy a sběratel. Vášeň pro sběratelství Rudolfa Fojtíka provázela již od dětství, v současnosti sbírá známky, etikety, pivní tácky, numismatiku, notafilie firemních odznaků a jiné.

Sběratelství je fenomén, který vzešel jak z nadšení, tak také z potřeby pečlivě a systematicky zachovat předměty z dob minulých, předměty, které mají historickou či společenskou hodnotu. Sbírky jsou „pamětníky“ vývoje a lidského úsilí minulosti.

Sbírka vinných etiket je zajímavá tím, že během její prohlídky může návštěvník sledovat nuance mnohých druhů vín či specifika vín v jednotlivých letech. Rovněž přináší návštěvníkovi možnost prohlédnout si vývoj designu vinných etiket jednoho z českých tradičních vinařství. A v neposlední řadě láká na prosluněnou atmosféru, která je vždy součástí vín jižní Moravy.

kontaktní osoby: Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz


WORKSHOP

VYTVOŘTE SI SVOU VLASTNÍ MOZAIKU!

11. srpna 2019 od 11:00 do 15:00
zámek pánů z Říčan, výstavní síň


poplatek: 600 Kč (zahrnuje lektorské vedení, veškerý materiál a zapůjčení pomůcek, prohlídku výstavy Současná česká mozaika)

Počet účastníků je omezen, na workshop je nutné se objednat e-mailem na h.vondru@muzeumpe.cz .

lektoři: MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, PhD., Manfred Höhn


Mozaikovým světem vás v rámci workshopu pro veřejnost provede přední česká mozaikářka MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, PhD., absolventka pražské AVU a několika stáží na prestižních školách mozaiky v Itálii, USA a Rakousku, a pan Manfred Höhn z Mnichova, čestný člen AIMC, Mezinárodní organizace současných mozaikářů.

Oba umělci vám zprostředkují nejen vhled do současnosti i historie mozaikářství, ale především mimořádný zážitek z vytvoření vlastní mozaiky. Mozaikování je určeno pro začátečníky i pokročilé, téma i postupy se přizpůsobí vašim požadavkům. Tvořit budete moci podle vlastního návrhu, případně po konzultaci s lektorem nebo s pomocí nabídnutých vzorů. Připravíte si materiál - bude na vás, zda zvolíte kámen (oblázky, tessery, polodrahokamy, štípané barevné mramory), keramiku, sklosmalt a jeho obdoby (piastrine, sabbiati, millefiori, smalti filati), zlaté tessery, sintrované skleněné kostičky či prefabrikované skleněné materiály. Sami si pak vyberete také vám blízkou techniku, pomocí níž vytvoříte vaši vlastní mozaiku. Držíme vám při tvoření palce, ať vám vaše umělecké dílo přinese hodně radosti a potěšení!

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, 565 323 184, h.vondru@muzeumpe.cz

KONFERENCE

Mozaika - svoboda & řád

pořádá: Art & craft mozaika z. s. a Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o.


datum konání: 12. srpna 2019 místo konání: Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o., zámek pánů z Říčan, Masarykovo náměstí 12, Pelhřimov
Konference Mozaika - svoboda & řád uzavře výstavu Současná česká mozaika, která je v České republice naposledy k vidění v Muzeu Vysočiny Pelhřimov.  Konference si klade za cíl poskytnout prostor ke sdílení pohledů na mozaiku jako umělecké dílo a historický dokument. Je určena pro odbornou veřejnost, studenty, tvůrce mozaiky i zainteresované laiky.

Program konference:

9:30 – 10:00 PROHLÍDKA VÝSTAVY - MgA. Magdalena Kracík Štorkánová, Ph. D.

10:00 – zahájení konference

I. BLOK – 10:15 – 12:00
moderátor: H. Zrno Vondrů
• Josef Klazar – Vznik české mozaiky — přátelství Pantaleona Majora a Viktora Foerstera
• Zdeněk Geist – Foerster. Hoffmann. Mozaika
• Martin Hemelík – Martin Sladký (1920-2015). Výtvarník nejen v mozaice tvořící
• DISKUZE

OBĚD 12:00 – 13:00

II. BLOK – 13:00 – 15:00
moderátor: Z. Trnková
• Julia Głombiowska – The greatests mosaics around the world
• Manfred Höhn – Entwicklung des modernene Mosaiks (tlumočeno do češtiny)
• Klaus-Peter und Anna Dyroff – Restaurierung von Mosaiken (tlumočeno do češtiny)
• Magdalena Kracík Štorkánová – Restaurování mozaik v ČR ve 21. století
• DISKUZE

PŘESTÁVKA – 15:00 – 15:30

III. BLOK 15:30 – 17:00
moderátor: M. Kracík Štorkánová
• Ivan Jerie – Skleněná historie mozaiky u nás a ve světě
• Marika Bumbálková – Mozaika v praxi
• Dana Teturová – Tvorba mozaiky a osobní rozvoj
• Jan Jenq – Mozaika ve veřejném prostoru
• DISKUZE

(změna vyhrazena)

Podrobný program bude zveřejněn v druhé polovině července na www.muzeumpe.cz.

Konferenční poplatek 200 Kč (zahrnuje - vstup na výstavu Současná česká mozaika, program konference, tištěné materiály, občerstvení).

Pokud máte zájem se konference zúčastnit jako posluchač, přihlaste se, prosím, prostřednictvím emailu na h.vondru@muzeumpe.cz nejpozději do 4. 8. 2019.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, 565 323 184, h.vondru@muzeumpe.cz


PRÁZDNINOVÝ PROGRAM PRO DĚTI

Fabiánova
prázdninová univerzita


15. – 19. července 2019
vždy od 10:00 do 11:00
zámek pánů z Říčan, stálá expozice pro děti od 7 do 12 let

vstup 20 Kč/den, při celotýdenní účasti páteční vstup zdarma

lektorka: Mgr. Zuzana TrnkováMilé děti! Jmenuji se Fabián z Marcipánu a bydlím v pelhřimovském zámku. Společnost mi dělají prastaré a drahocenné předměty, které v sobě uchovávají kus pelhřimovské minulosti.

Chtěly byste poznat jejich zajímavé a dobrodružné příběhy a dopodrobna prozkoumat vše, co s nimi souvisí? Zapište se na Fabiánovu prázdninovou univerzitu, nebo na některé téma podle vašeho výběru!

Každý den se budeme věnovat některému z těch nejvzácnějších předmětů, které se na zámku nacházejí, podle následujícího rozvrhu hodin:

Pondělí 15. července Pelhřimovský graduál
Úterý 16. července Madona z Červené Řečice
Středa 17. července Freskový sál zámku pánů z Říčan
Čtvrtek 18. července Minérský plán Pelhřimova
Pátek 19. července Fabiánův marcipánový dort


Protože počet studentů Fabiánovy prázdninové univerzity je omezen na 15 osob, doporučuji vám přihlásit se předem!

Těším se na vás, váš Fabián z Marcipánu.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


Komentovaná prohlídka výstavy

SOUČASNÁ ČESKÁ MOZAIKA

25. června 2019 od 17:00

výstavní síň zámku pánů z Říčan

lektorky:

Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

První výstava české současné mozaiky vznikla, aby ukázala krásu, barevnost, světelnost a možnosti mozaiky, významné součásti vizuální kultury a životního prostředí, které obýváme. Její autorkou je Magdalena Kracík Štorkánová, předsedkyně Art a Craft MOZAIKA. Ve výstavě nás provází dějinami české mozaiky od 80. let 20. století do současnosti, prezentuje díla tří desítek umělců.

V komentované prohlídce se chceme věnovat estetice a sdělení samotných vystavených objektů, ale také jejich širším souvislostem. Dotkneme se jak technických aspektů – materiálů a postupů užívaných při výrobě mozaik, tak historických okolností, v jakých současná česká mozaika vzniká. Pozornost bude rovněž zacílena na mozaikářskou tvorbu na Vysočině, a to jak současnou, kterou reprezentuje především tvorba manželů Kasalých, tak také na historickou, která je zastoupena tvorbou Viktora Foerstera. Součástí komentované prohlídky bude také krátký exkurz po pelhřimovských dílech Viktora Foerstera z doby působení děkana Františka Bernarda Vaňka, která zahrnují také mozaikářské práce pro Děkanskou zahradu.

O výstavě:
První výstava české současné mozaiky vznikla, aby ukázala krásu, barevnost, světelnost a možnosti mozaiky, významné součásti vizuální kultury a životního prostředí, které obýváme. Umožňuje divákům získat náhled na mozaiku oproštěný od komunistické ideologie, vyslyšet její řeč, která má mnoho hlasů a může být prezentována a vnímána všemi smysly.

Jedním z cílů výstavy je kriticky nazírat a zpracovávat fenomén současné české mozaiky krystalizující od 80. let 20. století, tedy v problematické éře socialistického zřízení. V té době vznikala mozaika na půdě legislativně opatřené, díky podílovým investicím do umění, o to složitěji se v současnosti k tomuto odkazu a dědictví hledá cesta.

Po roce 1989 zanikl dotační systém pro podporu veřejného výtvarného umění a s ním také monumentální státní zakázky. Ukončení činnosti Ústředí uměleckých řemesel, které povinně sdružovalo mimo jiné i tvůrce mozaiky, znamenalo i konec systematické podpory tvorby a restaurování mozaik.

V roce 2012 vznikla na základě setkání lidí, kterým osud mozaik nebyl lhostejný, platforma Art a Craft MOZAIKA, která usiluje o docenění muzívního umění a porozumění specifické technice. Předsedkyně spolku Magdalena Kracík Štorkánová je autorkou této výstavy.

Prezentovaná díla tří desítek umělců zahrnují objekty volného umění, předměty z oboru užitého umění s mozaikovým pláštěm, a také reprodukce uměleckých děl ve veřejném prostoru. Výstava má nést naději, že se do budoucna najde chuť, vůle a snad i systémové nástroje k zachování a vzniku nových děl této specifické součásti národní kultury.

Výstavu ukončí odborná konference zaměřená na mozaikářskou problematiku, která se uskuteční v Muzeu Vysočiny Pelhřimov v pondělí 12. srpna 2019.

kontaktní osoby:
Mgr. Zuzana Trnková – z.trnkova@muzeumpe.cz
Mgr. Hana Zrno Vondrů – h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Společenský život hmyzu

4. 6. 2019 v 17.00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející:
RNDr. Klára Bezděčková, Ph.D.


Víte, co dělají zamilované mouchy, proč samečci termitů žárlí, kolik toho musí zvládnout švábí maminka, jaké metody používají mravenčí paní učitelky, na co mají mšice vojáky nebo jak se žije hmyzím gayům? O tom všem a dalších zajímavostech ze společenského života hmyzu bude mluvit Klára Bezděčková z Muzea Vysočiny Jihlava.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Vetřelci a volavky Pelhřimova.
Veřejné umění 2. poloviny 20. století


28. 5. 2019 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Zuzana Trnková


V době totality byla na uměleckou složku veřejných staveb povinně vynakládána část celkového stavebního rozpočtu. Díky takzvanému čtyřprocentnímu zákonu vznikala řada uměleckých objektů ve veřejném prostoru měst i interiérech veřejných budov. Vedle průměrných najdeme mezi nimi i řadu vynikajících děl, která obstála ve zkoušce času. Představitelé režimu zároveň dbali na ideologickou výbavu veřejného prostoru, a tak apolitické „vetřelce a volavky“ doprovázely sochy a objekty s politickou náplní. Ty po roce 1989 až na výjimky čekalo odstranění.

Jak v tomto ohledu vypadal ve druhé polovině 20. století Pelhřimov? Jakou hodnotu má veřejné umění z tohoto období a co pro nás může znamenat dnes? Cílem přednášky je představit existující i zaniklé objekty v dobovém kontextu a navrhnout odpověď na otázku po jejich etické i estetické přijatelnosti.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


EDUMÁNIE - FESTIVAL VZDĚLÁVÁNÍ PRO DĚTI, RODIČE A PEDAGOGY
Den plný trendů a zajímavostí ve vzdělávání.

27. 4. 2019, 9:00 – 17:00
Střední škola hotelová Pelhřimov,
Slovanského bratrství 1664, Pelhřimov

EDUMÁNII pořádá Hodina H, která pracuje s rozmanitou cílovou skupinou od 2 do 90+ let a pestrou škálou témat. Neformálnímu vzdělávání dětí, mládeže i dospělých a distribuci informací v tomto oboru se věnuje již 17 let. Letos Hodina H pořádá FESTIVAL VZDĚLÁVÁNÍ. Spojením dvou slov education (vzdělání, vzdělávání, učení) a mánie (mnoho energie, zaujetí až posedlost) vznikl název EDUMÁNIE - festival vzdělávání pro děti, rodiče, pedagogy a všechny, které baví vzdělávání a učení.

Do EDUMÁNIE se zapojí rovněž Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. se svými novými edukačními programy, které bude prezentovat jak na vlastním informačním stánku, tak také během workshopu.
Zde více informací:

WORKSHOP    13:00 – 14:00
POKLADY Z PELHŘIMOVSKÉHO ZÁMKU
Milé děti! Jmenuji se Fabián z Marcipánu a bydlím na prastarém dortu, vystaveném v pelhřimovském muzeu. Mohu vás seznámit s některými vzácnými a starodávnými předměty, které mě na zámku pánů z Říčan obklopují. Víte, proč má středověká Madona z Červené Řečice plochá záda, a co nosila na hlavě? Zajímalo by vás, jaké dobrodružné příběhy se skrývají na malbách stropu Freskového sálu, a jak vypadá nejstarší mapa Pelhřimova? Chtěli byste poznat mé kamarády z dortu a zjistit, proč ho dodnes nikdo nesnědl? Dovolte mi, abych vás seznámil s Poklady z pelhřimovského zámku!

Lektory: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

INFORMAČNÍ STÁNEK   9:00 – 17:00
Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. je vědecká a kulturní instituce, která se zaměřuje jak na badatelskou a výstavní činnost, tak také na edukaci. Ke stánku muzea si můžete zajít pro zajímavé informace o nových edukačních programech. Programy jsou koncipovány tak, aby dětskému návštěvníkovi představily jak nejvzácnější a nejzajímavější předměty z našich sbírek, tak historické prostory stálých expozic muzea. Některé edukační pomůcky si můžete přímo na místě vyzkoušet a domů si odnesete originální pracovní list.


PŘEDNÁŠKA

Kde domov můj…
aneb
české komunity ve východní Evropě


23. 4. 2019 v 17:00

vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející:
Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Obyvatelé české kotliny v dějinách ze svého domovského území odcházeli v několika vlnách a z různých důvodů. Občas docházelo k jejich pozdějšímu návratu do vlasti, ale většinou se v nových oblastech usadili napořád. Imigrantské komunity si díky vzájemné soudržnosti dokážou uchovat specifika své původní kultury.
Co zůstalo z „češství“ potomků Čechů ve východní Evropě a jak dlouho je možné si tuto imigrantskou odlišnost v nové domovině předávat? Na příkladu několika dodnes existujících českých komunit ve východní Evropě bude představeno, co pro krajany v zahraničí znamená „češství“ a co mají tyto skupiny společného.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Neblahý březen 1939 … a co bylo dál?

9. 4. 2019 v 17:00

vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející:
PhDr. Miroslava Kvášová

Syrový 15. březen 1939 patří k nejtraumatičtějším dnům československých dějin. V ten den republiku obsadila vojska nacistického Německa a na Pražském hradě vykonal vojenskou přehlídku Adolf Hitler. Nenáviděný nepřítel si s tichým souhlasem světových velmocí vzal zbytek území, které zůstalo po mnichovské dohodě ještě zdánlivě samostatné. Jak probíhalo obsazování Pelhřimova a jeho okolí a co následovalo poté, kdy se Němci usadili v nových pozicích?

Na tuto otázku se soustředí přednáška, která přiblíží nejen samotný 15. březen, ale také měsíce a roky, které následovaly po něm.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


ZAHÁJENÍ VÝSTAVY

Látky s vůní kadidla
Církevní textil ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov

26. března 2019 v 17:00

• termín výstavy: 26. března – 5. května 2019
• vstup ZDARMA
• výstavní síň zámku pánů z Říčan
• kurátor:
PhDr. Markéta Skořepová,
   Ph.D., Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Obřadní roucha a další textilie patří k církevním obřadům stejně neodmyslitelně jako hudba a vůně kadidla. Vedle svého liturgického významu tyto předměty vynikají také krásou a zdobností, která se odvíjí od drahocenných materiálů, které na ně byly použity.

Výstava představí soubor církevního textilu, který se nachází ve sbírce Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o., jehož nejvýznamnější část přibyla do našich depozitářů teprve nedávno a návštěvníci ji ještě neměli možnost vidět.

Jedná se o ornáty, štoly i další součásti bohoslužebného náčiní vyrobené z hedvábí a brokátu, zdobené dracouny a výšivkami. Obdobné materiály bývaly ve své době užívány i na světské oděvy, které se ale do současnosti dochovaly podstatně méně často.

Vzhledem ke křehkosti použitých látek není možné tyto exponáty vystavovat trvale či dlouhodobě, přijďte tedy využít poměrně ojedinělou možnost prohlédnout si ukázky textilního uměleckého řemesla od baroka po 19. století.

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Naši čápi – brodiví krasavci

19. 3. 2019 v 17:00
vstup zdarma
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Ing. Zlata Vobinušková


V našich zeměpisných podmínkách se můžeme setkat se dvěma zástupci čeledi čápovitých. Kromě hojnějšího čápa bílého je to čáp černý, který hnízdí spíše skrytě v korunách stromů. Na celém světě pak existuje devatenáct druhů čápů. Z čápa bílého se postupem času stal jeden z nejoblíbeněj-ších ptačích druhů u nás. Že čápi odlétají na zimu do teplých krajin, ví snad každé dítě už ve školce. Ale kam doopravdy létají? A skutečně odlétají všichni? Kdy a kudy se k nám vracejí? K příletům čápů se váže i jedna stará pranostika: „Na svatého Řehoře čáp letí přes moře.“ Je pravdivá? A jak je to s čapím hnízdem? Odpovědi nejen na tyto otázky posluchači zjistí na přednášce o našich černobílých krasavcích.

kontaktní osoba: Ing. Zlata Vobinušková, z.vobinuskova@muzeumpe.cz


DĚTSKÁ ANIMOVANÁ PROHLÍDKA

S Fabiánem do zámku
Interaktivní prohlídka stálé expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. pro děti od 6 do 12 let

12. března 2019 od 15 hodin
vstupné: 20 Kč, 60 min, originální pracovní listy

Zámek pánů z Říčan, stálá expozice v 1. patře

lektorky: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů

Milé děti! Jmenuji se Fabián z Marcipánu a bydlím na prastarém dortu, vystaveném v pelhřimovském muzeu. Mohu vás seznámit se vzácnými a starodávnými předměty, které mě tady v zámku pánů z Říčan obklopují. Chcete vědět, jak se vyráběla středověká socha? Kdo používal obrovskou knihu se záhadným názvem graduál? Zajímalo by vás, jaké dobrodružné příběhy se skrývají na malbách ve Freskovém sále a jak vypadá nejstarší mapa Pelhřimova? To všechno spolu můžeme podrobně prozkoumat, když nahlédnete do našich záhadných krabic, které skrývají mnohé otázky a pomůcky pro jejich rozluštění!

Zvu vás na návštěvu!
Váš Fabián z Marcipánu

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.cz


Představení knihy

Pelhřimovsko v lidové písni

26. 2. 2019 v 17:00


vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: doc. Lubomír Tyllner


Nově vydaný zpěvník lidových písniček z našeho regionu Pelhřimovsko v lidové písni představí jeho autor a přední odborník na problematiku (jiho)české lidové písně doc. Lubomír Tyllner. Vyprávění o tradiční hudbě Pelhřimovska, Humpolecka, Kamenicka, Pacovska a Počátecka doplní vystoupení souboru mladých hudebníků Géčka pod vedením Mgr. Dagmar Makovcové. Zpěvník je k dostání v pokladně muzea.kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


DĚTSKÁ ANIMOVANÁ PROHLÍDKA

S Fabiánem do zámku
Interaktivní prohlídka stálé expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. pro děti od 6 do 12 let

12. února 2019 od 15 hodin
vstupné: 20 Kč, 45-60 min, originální pracovní listy Zámek pánů z Říčan, stálá expozice v 1. patřelektorky: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů


Milé děti! Jmenuji se Fabián z Marcipánu a bydlím na prastarém dortu, vystaveném v pelhřimovském muzeu. Mohu vás seznámit se vzácnými a starodávnými předměty, které mě tady na zámku pánů z Říčan obklopují. Chcete vědět, jak se vyráběla středověká socha? Kdo používal obrovskou knihu se záhadným názvem graduál? Zajímalo by vás, jaké dobrodružné příběhy se skrývají na malbách stropu Freskového sálu, a jak vypadá nejstarší mapa Pelhřimova? Všechny tyto věci spolu můžeme podrobně prozkoumat, když nahlédnete do našich záhadných krabic, které skrývají mnohé otázky a pomůcky pro jejich rozluštění!

Zvu vás na návštěvu!

Váš Fabián z Marcipánu

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková, z.trnkova@muzeumpe.czPŘEDNÁŠKA

Církevní změny po roce 1918

11. 12. 2018 v 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál
vstup ZDARMA


přednášející:
Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Vznik samostatného Československa přinesl možnost plnohodnotné realizace nejen v politické oblasti, ale i v rovině společenské a náboženské. Možnost jiného, něž římskokatolického vyznání sice existovala již za Rakouska-Uherska a do stavu bez vyznání bylo možné vstoupit dokonce již v 70. letech 19. století, přesto těchto variant nebylo příliš využíváno, což ukázal právě až rozpad monarchie. Nové ovzduší vyvolalo velké přesuny věřících, a to nejen v rámci stávajících církevních společenstvích, ale pro tehdejší společnost nepředstavovalo problém zakládat nové církve či je dle aktuálních potřeb přejmenovávat. Byla takto vzniklá situace dokladem požadavku na přesné splnění náboženských představ a tedy horlivosti věřících, nebo je to počátek církevní a náboženské roztříštěnosti, která je zřetelně patrná dodnes?

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Průmysl v ČSR v letech 1918-1938

27. 11. 2018 v 17:00 hodin

Zámek pánů z Říčan, freskový sál
vstup ZDARMA

přednášející: Mgr. Pavel Holman, Technické muzeum v Brně, FF MU Brno


Záměrem bude představit posluchačům, jak dramatické události prvních tří dekád 20. století v Evropě ovlivnily podobu a stav průmyslu v Čechách a na Moravě, přiblížit změny struktury průmyslu vlivem rozpadu Rakousko-Uherska a nástup nových technologií. Nové výrobní postupy a také změna sociální politiky ovlivnily životy tehdejších dělníků a továrníků. Přednáška se soustředí na nejdůležitější a nejtypičtější odvětví průmyslu v Čechách a na Moravě. Představí mimo jiné strojírenský a textilní průmysl, který byl dominantní např. pro brněnskou oblast a Brno si tak vysloužilo přezdívku moravský Manchester nebo vývoj těžkého průmyslu, který se dodnes lidem připomíná i na příkladu Vítkovických železáren. Přednáška představí konkrétní firmy a také klíčové osobnosti, které se o rozmach průmyslu zasloužily. Nechybí jména jako Tomáš Baťa, bratři Stiassni či rodina Wichterlova.

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


PREZENTACE KNIHY

Představení knihy pamětí legionáře Františka Matiáška „Očima prostého legionáře“

13. 11. 2018 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: PhDr. Vlastimil Kolda,
Státní oblastní archiv Třeboň

Vzniku samostatného Československa, který si letos připomínáme, předcházela první světová válka. Tato válka poprvé v historii přímo postihla všechny společenské vrstvy. Mladí muži bojovali nejen na straně rakousko-uherské, ale i na stranách nepřítele v naději na osamostat-nění vlasti. Tak se mladý voják z Černovic na Pelhřimovsku, František Matiášek, mohl dostat do československých legií táhnoucích přes celé Rusko od západních hranic až na východní Sibiř. Své zážitky a pocity si zapisoval a po návratu je připravil k vydání, ke kterému však již nedošlo. Do rukou čtenáře se dostávají teprve nyní, sto let od jejich vzniku…

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz,
PhDr. Markéta Skořepová, PhD., m.skorepova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Armáda a vojenství
první republiky 1918–1938


23. 10. 2018 v 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející:
PhDr. et PaeDr. Jiří Dvořák, Ph. D., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích


Armáda samostatného československého státu se zrodila na bojištích první světové války, když se dobrovolníci z řad rakousko-uherské armády zformovali v legie bojující za svobodu svého národa. Po návratu do vlasti se legionáři i nově utvářené vojenské útvary soustředili na obranu hranic mladé republiky, avšak po mnichovském diktátu jim bylo znemožněno za ni bojovat. Prvorepublikovou armádu představí dr. Jiří Dvořák, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá a řadu let o ní přednášel studentům Jihočeské univerzity.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Numizmatika první republiky

9. 10. od 17:00

Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednáší: Mgr. David Richter

VSTUP ZDARMA


Přednáška z cyklu Pelhřimov_19?8 se v podání Davida Richtera z Regionálního muzea v Chrudimi tentokrát zaměří na platební prostředky. Po vzniku nového státního útvaru byla snaha zavést i novou měnu, která by odpovídala národnostním a dobovým požadavkům. Vzniklo mnoho návrhů, jež odrážely náladu společnosti. Mohli jsme tak dnes platit sokolem nebo dokonce řepou… Nakonec nový stát se všemi svými modernostmi v otázce měny setrval u měny korunové, která nás provází dodnes.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA
Reflexe nástupu komunismu v Rusku
očima katolického časopisu “Apoštolát sv. Cyrila a Metoděje pod ochranou blahoslavené Panny Marie” v letech 1918–1938

25. září 2018 od 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: PhDr. Karol Lovaš, Ph.D.


Apoštolát Cyrila a Metoděje, jak dokládá i výběr článků, přinášel v meziválečném období českému čtenáři dostatek zpráv z komunistického Ruska o tamější svízelné situaci. Proč se tedy komunismus z Ruska dál šířil a na čtyři desetiletí se posléze stal součástí také našich dějin v podobě vládnoucí komunistické strany? Odpovědi nabídne Karol Lovaš z Institutu Mediálních studií a žurnalistiky Univerzity Karlovy v další přednášce projektu Pelhřimov_19?8.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
DEPOZITÁŘE

Městská sbírka. České umění 19. a 20. století ze sbírky města Pelhřimova7. září od 17:00 – komentovaná prohlídka
8. září od 10:00 do 17:00 – volný vstup v rámci EHD
vstup ZDARMA


expozice Zámku pánů z Říčan

přednášející: Mgr. Zuzana Trnková, Mgr. Hana Zrno Vondrů


Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. představí instalaci tzv. Městské sbírky, sbírky českého umění 19. a 20. století v majetku města Pelhřimova. V souboru figurují díla umělců velmi zvučných jmen – Julia Mařáka, Maxe Švabinského, Františka Kavána, Václava Špály, Jana Zrzavého, Josefa Lady, Jiřího Trnky a dalších. Nechybí ani několik malířských zobrazení typických pelhřimovských motivů.

Sbírka bude prezentována formou studijního depozitáře v 1. patře zámku pánů z Říčan, v sousedství stálé expozice Muzea. Zatímco malířská díla ze souboru budou vystavena trvale, kresby a grafiky budou obměňovány v souvislosti s možnou délkou expozice těchto světlocitlivých uměleckých technik. Depozitář bude zájemcům přístupný celoročně po předchozí domluvě, k dispozici bude stručný průvodce vystavenými díly.

Veřejnost se se studijním depozitářem může blíže seznámit v pátek 7. září 2018 v 17 hodin při komentované prohlídce. V sobotu 8. září od 10 do 17 hodin bude při příležitosti Dnů evropského dědictví studijní depozitář otevřen zdarma, stejně jako celé Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková (z.trnkova@muzeumpe.cz),
Mgr. Hana Zrno Vondrů (h.vondru@muzeumpe.cz)PŘEDNÁŠKA

21. srpen 1968 na fotografiích

11. září 2018 v 17:00 hodin

vstup ZDARMA

Freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: PhDr. Miroslava KvášováDalší přednáška cyklu Pelhřimov_19?8 je zaměřená na jedno z nejtraumatičtějších témat novodobých československých dějin – srpnový vpád vojsk zemí Varšavské smlouvy v roce 1968. Ačkoliv se za pořízení fotografií okupačních vojsk platilo životem, našli se mnozí stateční, kteří i pod touto hrozbou pořizovali záznamy vojáků a vojenské techniky i událostí, které zanechaly pachuť nenávisti a odporu nejen v generaci současníků.

Jak se po půlstoletí od srpnového dramatu ukázalo, fotografií a filmových záznamů se podařilo pořídit a hlavně uchovat mnohem více, než se kdo odvážil doufat. Díky neohroženým mužům a ženám s fotoaparáty a kamerami tak máme tuto etapu národních dějin zachycenou na svitcích filmů „na věčné časy“ v obrazové paměti.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA
Umění 20. století v Československu komentovaná prohlídka výstavy
„Modli se za Československo


28. 8. od 17:00
Zámek pánů z Říčan, výstavní síň


přednáší: PhDr. Karol Lovaš, Ph.D.,
Mgr. Hana Zrno Vondrů

VSTUP ZDARMA


Přednáška bude současně komentovanou prohlídkou výstavy „Modli se za Československo“, která je věnována umění 20. století. Vývoj umění v minulém století byl velmi pestrý, jelikož jej ovlivnilo mnoho společenských a politických událostí. Rovněž vznik Československa a jeho osud zasáhl do vývoje výtvarného umění, které tuto změnu reflektovalo specifickým způsobem.

Výklad bude zaměřen nejdříve na obecné faktory a nejdůležitější tendence vývoje umění ve 20. století v Československu a následně se prohlídka bude ubírat po stopách vystavených děl a jejich autorů. Výtvarné práce jednotlivých umělců v sobě nesou jistou autenticitu, která je spojena s osudem jejich tvůrce. Na prohlídce se dozvíte více o kontextech, konfrontacích a inspiraci těchto umělců: Karla Šimůnka, Jana Dědiny, Miloslava Holého, Jaroslava Štiky, Ernesta Zmetáka, Vincenta Hložníka, Vladimíra Franze, Jana Saudka.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz
POZVÁNKA na vernisáž výstavy „Modli se za Československo“
21.8. od 17:00 výstavní síň zámku pánů z Říčan

Účast na vernisáži potvrdili vzácní hosté zpěvačka Naďa Urbánková, jejíž písně při zahájení zazní, a profesor Vladimír Franz, jehož dílo „Totalita“ je součástí výstavy.


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

Žít (s) fotografií!

25. července 2018 v 17:00 hodin

výstavní síň zámku pánů z Říčan

kurátor: Mgr. Lubomír Anděl

Komentovaná prohlídka zavede návštěvníka do světa historie fotografické techniky, seznámí jej se vznikem černobílého i barevného obrazu, s hlavními částmi fotografických přístrojů a představí cca. 50 autentických exponátů doplněných zajímavými historickými fotografiemi.

Většina vystavené techniky má svůj osobitý a zajímavý příběh a některé z nich jsou vystaveny úplně poprvé. Po výstavu je zapůjčilo Technické muzeum v Brně.


kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Dopad února 1948
na hospodářství ČSR


19. 6. 2018 od 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Lubomír Anděl

vstup ZDARMA


Únor roku 1948 byl jedním ze zásadních mezníků československých dějin, který naši společnost na dalších čtyřicet let zavedl na cestu, která měla směřovat ke slibované rovnosti a svobodě. Jaké byly skutečné důsledky převratu v hospodářství a zemědělství státu a kam nás zavedlo budování světlých zítřků. Byla hospodářské plánování nutným východiskem z nouze a nebyla měnová reforma v roce 1953 tou největší krádeží v dějinách ČSR. Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Mgr. Lubomír Anděl ve své přednášce.

kontaktní osoba: Mgr. Lubomír Anděl, l.andel@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Proměny rodiny ve 20. století

12. června 2018 v 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející:
PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

vstup ZDARMA


První přednáška celoročního projektu Pelhřimov_19?8, připomínajícího významné mezníky a fenomény 20. století, je věnována změnám, které se dotkly doslova každého. Zaměří se na proměny rodiny, rodinného života a pohledu na rodinu. Přednáška se zaměří na demografický vývoj českého území i na rodinnou politiku střídajících se režimů počínajíc dožívajícím rakousko-uherským mocnářství až po moderní Českou republiku. Zásadní otázka, kterou se přednášející spolu s účastníky pokusí zodpovědět, zní: jak a do jaké míry ovlivnila jednotlivá údobí 20. století podobu rodinného života a představy o něm?

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.czPŘEDNÁŠKA

Komično v umění

29. 5. 2018 od 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: Mgr. Hana Zrno Vondrů a host

Komično jako takové má mnoho podob. Prostupuje naším životem, stejně jako tragika či vážnost. Nejinak je tomu v případě umění. V něm nacházíme protikladné principy a jejich cyklické střídání. Proti sobě můžeme postavit umění bouřlivé, které záměrně provokuje, dráždí či ironizuje a umění vznešené, jež je postaveno na pravidlech a společenských zásadách. Samotné komično není jen nástroj pro naše pobavení, ale je to také prostředek, kterým umělci poukazují na tíživé problémy. Během přednášky se zaměříme především na kořeny grotesky, satiry a ironie. Tyto komické formy umění často reagují na aktuální témata – společenské hrozby či kulturní defekty.

V úzké návaznosti se následně budeme ptát, co je vlastně smích, který je od komična neodlučitelný. Ten má závažnou společenskou roli, jelikož jím reflektujeme život ve společnosti. Smíchem reagujeme na to, co je pro nás strnulé, mechanické a co je považováno za „normální”. To, co dříve vzbuzovalo úctu, může později vyvolávat úsměv. Společenská funkce smíchu není sama čímsi komickým, má také svou vážnost. Právě v současné rychlé době je smích obranou proti ideologickým nátlakům, konzumu a v neposlední řadě proti mainstreamu. Jelikož nás osvobozuje a my se můžeme smát nárokům a tlakům, které na nás kladou druzí v touze nás ovládnout či zotročit.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.czPŘEDNÁŠKA

Česko-německá historie:
Pelhřimov a Spalt


24. 4. 2018 od 17:00
vstup ZDARMA
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Fabian Gerstendörfer (němčina)
překlad do češtiny: Mgr. Gabriela Krejčová-Zavadilová


Během přednášky nahlédneme do historie jak města Pelhřimova, tak německého Spaltu. Porovnáme, v čem se liší a co mají společného. Od roku 810 budeme sledovat jejich vývoj, který je přenesl od středověkých počátků k jejich pozdějším podobám. Nejde však jen o historii těchto dvou měst, ale o její propojení s širším kontextem týkající se národního a mezinárodního pohledu. V něm spatříme dlouhou historii obou zemí, ve které docházelo nejen ke konfliktům, ale i ke spolupráci.

Přednášku si připravil Fabián Gerstendoerfer z Německa, který je v současnosti v Pelhřimově na Evropské dobrovolné službě v Hodině H a jeho zájem o historii jej přivedl také ke spolupráci s Muzeem Vysočiny Pelhřimov. Z němčiny bude přednáška překládána.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Jaro na vsi

10. 4. 2018 v 17:00

vstup ZDARMA

Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

Jaro pro naše předky znamenalo víc než pro nás. Radost a úleva z konce zimy, temného a studeného času, byla u rolníků spojena s nadějí i obavami, aby se během nadcházející části roku podařilo zabezpečit vše potřebné pro další život rodiny. Představa začátku a obnovy se spojila především s Velikonocemi, svátků a drobných slavností však v jarním čase probíhalo mnohem víc. Těžkou polní práci střídala řada úkonů a zvyků, které měly vedle specifického půvabu důležitý symbolický význam a odrážely zvláštní magický svět, v němž naši předkové žili. Byla by škoda na ně zapomenout a domnívat se, jaro na venkově začínalo a končilo o Velikonocích.

PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D., m.skorepova@muzeumpe.cz


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY

Bratři Foersterovi
– umělci tónu, slova i palety


13. března 2018 od 17:00
výstavní síň zámku pánů z Říčan

přednášející:
PhDr. Miroslava Kvášová, Mgr. Zuzana Trnková


Výstava, věnovaná bratrům Foersterovým, se snaží návštěvníkovi přiblížit jejich životy i dílo. Známějšího Josefa Bohuslava představuje nejen jako hudebního skladatele, dlouholetého hudebního kritika a novináře, ale jako člověka Múzami všestranně obdařeného, a to jak po stránce hudební, tak výtvarné i literární. Múzami se nechal inspirovat i mladší z bratrů, Viktor, malíř a významný mozaikář, jehož práce nacházíme na tak exponovaných místech, jako je Svatý Hostýn, kostel Panny Marie Sněžné v Praze, na Vyšehradě nebo Emauzích. Pro návštěvníky budou nejzajímavější díla, která pro Pelhřimov vytvořil ve spolupráci se sochařem Františkem Bílkem. Jedná se o mozaiku Kristovy hlavy v Děkanské zahradě, mozaiky pro bránu nového hřbitova, cyklus Křížové cesty pro kostel sv. Bartoloměje či terakotové reliéfy Křížové cesty pro poutní místo Křemešník.

kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Trnková; z.trnkova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

STRATEGIE PŘEŽITÍ ROSTLIN V ZIMĚ

20. března 2018 v 17:00
Zámek pánů z Říčan,
freskový sál

přednášející:
Ing. Zlata Vobinušková


vstup zdarma

Zimní období je pro živé organismy v přírodě velice náročné. Řada živočichů i rostlin proto uplatňuje různé strategie pro přežití v této nepříznivé době. Před dvěma měsíci proběhla přednáška zaměřená na strategii přežití zvířat. Nyní se přiblížíme, jak přežívají zimní období rostliny. Napadlo vás někdy, jak přezimuje třeba taková sedmikráska? Je výhodnější mít jehličí nebo opadavé listí? Přednáška posluchačům přiblíží, jak se před chladem a mrazem chrání rostliny, a jak jim tuto nesnadnou úlohu můžeme mnohdy ulehčit my lidé.

kontaktní osoba: Ing. Zlata Vobinušková, z.vobinuskova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Zapomínáme na rok 1948!?

27. 2. 2018
od 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: Mgr. Lubomír Anděl

vstup ZDARMA


Únor roku 1948 byl jedním ze zásadních mezníků československých dějin, který naši společnost na dalších čtyřicet let zavedl na cestu, která měla směřovat ke slibované rovnosti a svobodě.

Jaké byly skutečné důsledky převratu a kam nás zavedlo budování světlých zítřků, jaké poučení jsme si z této zkušenosti odnesli a nakolik deformovaně na tehdejší události nahlížíme, na to se pokusí odpovědět Mgr. Lubomír Anděl ve své přednášce.


PŘEDNÁŠKA

Napoleonský večer v Pelhřimově

13. 2. 2018 od 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Jiří Cihlář

vstup ZDARMA


Napoleonské války a Čechy, to není jen bitva u Slavkova. Válka s Napoleonem tehdy dorazila i do Pelhřimova a jeho okolí. Dovolujeme si Vás tak pozvat na přednášku Mgr. Jiřího Cihláře věnující se pro mnohé neznámé části dějin Pelhřimovska z roku 1805. V rámci přednášky bude představen dopad napoleonských válek nejen z pohledu vojenských operací obou válčících stran (tj. rakouské a bavorsko-francouzské), ale také z pohledu obyčejných lidí, kteří tehdejší události prožili a zaznamenali do kronik. Dozvíte se, kudy prošla napoleonská vojska, jaké obtíže sebou nesla okupace, jak tato příkoří snášeli tehdejší obyvatelé a mnohé další.

Druhou část přednášky bude tvořit představení knihy s názvem Vojenské trestní právo ve Francii v letech 1789 až 1805. Tato publikace pojednává o uplatňování tehdejších vojenských trestněprávních předpisů ve francouzské armádě, tedy téma, které doposud v českém jazyce nebylo prakticky vůbec zpracováno. Zjistíte například, jak probíhala vojenská poprava, jaké delikty se postihovaly, jaké naopak tolerovaly.

Přednášející Mgr. Jiří Cihlář se tématem napoleonských válek zabývá jak po teoretické stránce studiem dobových pramenů, tak i po stránce praktické účastí na vzpomínkových napoleonských akcích. Můžete se tak těšit i na ukázku výstroje a výzbroje vojáka tehdejší francouzské armády.

kontaktní osoba: Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

STRATEGIE PŘEŽITÍ ŽIVOČICHŮ A ROSTLIN
V ZIMĚ


23. 1. 2018 v 17:00
vstup zdarma
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející:
Ing. Zlata Vobinušková


Zimní období je pro živé organismy v přírodě velice náročné. Řada živočichů i rostlin proto uplatňuje různé strategie pro přežití v této nepříznivé době. Liška si „navlékne“ hřejivý kožich, had si zaleze do díry v zemi a čáp odletí na jih. Avšak napadlo vás někdy, jak přezimuje třeba taková sedmikráska? Je výhodnější mít jehličí nebo opadavé listí? Přednáška posluchačům přiblíží, jak se před chladem a mrazem chrání rozličné rostliny a živočichové, a jak jim tuto nesnadnou úlohu můžeme mnohdy ulehčit my lidé.

kontaktní osoba: Ing. Zlata Vobinušková, z.vobinuskova@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

SKLO: Chladná krása,
která povstala z plamene


21. listopadu 2017 od 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: Mgr. Hana Zrno Vondrů
host: Mgr. Hana Kašparová


V současnosti je sklo materiálem, který nás běžně obklopuje, jeho přítomnost v hmatatelném světě je pro nás samozřejmou a však výjimečnost této suroviny je specifická. Přednáška představí historii a základní technologické principy při jeho zpracovávání.

Jedním z témat přednášky bude otázka – jakou funkci má sklo pro umění a uměleckořemeslnou výrobu napříč staletími. Přestože na nás sklo působí chladným dojmem, jeho živoucí tvárnost a pestrost je nekonečná a to například při výrobě šperků. Hostem na přednášce bude Hana Kašparová, která mimo své jiné umělecké aktivity, tvoří krásné skleněné perly.

Skleněné perly se vyráběly již ve starověkém Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. Jsou považovány za jedny z nejstarších sklářských výrobků a ceněny byly hlavně pro svou podobnost s drahými kameny. Technika vinutí perel ze skleněné tyčinky, kterou tavíme a navíjíme na nerezový drát je tedy tradiční a stále živá. Díky ní stále vznikají originální korálky - perly, v nekonečně krásné škále barev a tvarů. Přednáška bude doplněna o ukázku šperků z vinutých perel s vysvětlením technologie jejich vzniku a videoukázkou tvorby.

kontaktní osoba:
Mgr. Hana Zrno Vondrů, h.vondru@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Fenomén Věstonická Venuše

7. listopadu od 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Martina Galetová, Ph.D.
vědecká pracovnice Moravského zemského muzea a Hrdličkova muzea člověka

Věstonická Venuše je dílem prehistorického člověka, které po objevení došlo nebývalé slávy. Ze souboru paleolitického umění nalezeného na Moravě má Věstonická Venuše aktuálně největší vážnost, atraktivitu i popularitu. Přestože celý soubor je bohatý na artefakty z různých materiálů, různorodého uměleckého zpracování, různé estetické úrovně. Proč zrovna Věstonická Venuše má takto populární? Jak k tomu došlo a jaké bylo a je její postavení? Proč a jak se paleolitické Venuše staly ikonami a jak je jejich ikoničnost v současnosti používána či zneužívána? Všechny tyto otázky budou zodpovězeny.

kontaktní údaje: muzeum.pelhrimov@muzeumpe.cz


PŘEDNÁŠKA

Plukovník Švec a československé legie

24. 10. 2017 od 17:00
freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: Jan Tomášek


V příštím roce oslavíme 100. výročí konce 1. světové války a vzniku samostatné Československé republiky. K tomuto vítězství však vedla velmi dlouhá a trnitá cesta, která si vyžádala mnoho hrdinských činů a obětí. Jedním z těch, kdo neváhali obětovat vše pro úkol, který si předsevzali, byl plukovník Josef Jiří Švec, velitel legií na Sibiři, rodák z Čenkova a absolvent pelhřimovského gymnázia. Jeho příběh je inspirací a závazkem, který čas nepřekryl a nepřekryje.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz


Martin Luther:
svět před ním a po něm


5. 9. 2017 v 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející:
Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Na letošní rok připadá významné výročí evropské reformace, které navždy změnilo náboženské složení Evropy. Přesně před 500 lety v německém Wittenbergu kněz Martin Luther přibil na vrata kostela svých 95 tezí, jež změnily náboženské smýšlení značné části obyvatelstva. Kdo to byl Martin Luther, co požadoval a jak se změnil svět po jeho vystoupení, to budou hlavní témata přednášky. A proč si tuto událost připomínat u nás? Protože předchozí události v Českých zemích byly jakýmsi předobrazem následujícího vývoje v Evropě a ne náhodou Martin Luther hledal podporu svých myšlenek právě v naší minulosti.

kontaktní osoba: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz


Pelhřimov na historických mapách

2. 5. 2017 od 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Lubomír Anděl

Přednáška je postavena na dvou stěžejních tématech. První je krátké seznámení s historií mapové tvorby a kartografií a druhá část je věnována mapové sbírce muzea. Hlavním podskupinou představovaných kartografických materiálů bude město Pelhřimov.

Na mapách a plánech od 16. do 20. století se posluchači seznámí s vývojem a účelem mapové tvorby a urbanistickým rozvojem města a jeho částí.

PŘEDNÁŠKA a WORKSHOP

Velikonoce

11. 4. 2017 15:00 workshop, 17:00 přednáška
Zámek pánů z Říčan, tvůrčí dílna, freskový sál

lektor, přednášející: Mgr. Zuzana Trnková, PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.


Workshop pro děti i dospělé na téma Velikonoční origami nabídne kultivovanou zábavu pro ruce i hlavu. Vytvoříme několik jednodušších skládaček s velikonoční tematikou. Přicházet je možné průběžně, vstupné 20 Kč zahrnuje materiál a odborné vedení.

Naváže přednáška o křesťanských i nekřesťanských zdrojích velikonočních tradic a zvyků. Součástí přednášky bude drobná výstavka velikonočních kraslic ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov, p.o.

workshop: 20,- Kč
přednáška VSTUP ZDARMAKOMENTOVANÁ PROHLÍDKA
Pomalu začalo být zase dobře

21. 3. 2017 od 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál


přednášející: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová; g.krejcova@muzeumpe.czDehonestace rudého karafiátu
aneb
Proč slavíme MDŽ?


7. 3. 2017 od 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející: PhDr. Miroslava Kvášová


V rozporu s všeobecným míněním Mezinárodní den žen není svátek vymyšlený komunistickým režimem. Jeho historie je spojena s bojem žen o volební právo a rovnoprávné postavení ve společnosti. Odkdy se svátek slaví, proč byl vlastně ustanoven, oč původně šlo a kam jsme se dostali nyní, jsou otázky, na které se přednáška pokusí odpovědět.

kontaktní osoba: PhDr. Miroslava Kvášová, m.kvasova@muzeumpe.cz
VSTUP ZDARMA


Simonetta Buonaccini - Na chůdách snu

21. 2. 2017 v 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející: Mgr. Zuzana Gabrišová


Pelhřimovská rodačka Ludmila Šebestová-Bučanová se svou tvorbou řadí mezi výrazné básníky počátku 20. století. Literatura ji přivábila už v dětství, později se všestranně věnovala kulturní činnosti - psala články o výtvarném umění, je autorkou cestopisu, několika dramat i filmového scénáře. Její největší vášní však byla poezie a básník František Halas o ní kdysi napsal: „Básnila zkrátka, jako jiný dýchá.“ Nejnovější výbor poezie básnířky píšící pod pseudonymem Simonetta Buonaccini představí jeho editorka Zuzana Gabrišová.

kontaktní osoba: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.; m.skorepova@muzeumpe.cz
VSTUP ZDARMA


Hrad Kámen včera a dnes

7. 2. 2017 od 17:00
zámek pánů z Říčan, freskový sál
přednášející: Mgr. Monika Kotenová


Hrad Kámen je jednou z nejvýznamnějších památek na Pelhřimovsku. Byl založen v polovině 13. století a své jméno dostal po pozoruhodném skalisku, na kterém byl vystavěn. V dnešní době je hrad znám především jako muzeum jednostopých vozidel, které bylo otevřeno již roku 1974. Kromě motocyklů hrad Kámen nabízí také expozici bydlení 19. a 20. století. Přednáška přiblíží historický vývoj hradu Kámen až po současnost. Zároveň představí nejzajímavější exponáty, které lze na hradě vidět.kontaktní osoba: Mgr. Monika Kotenová, m.kotenova@muzeumpe.cz
VSTUP ZDARMA


Člověk a les v proměnách staletí
17. 1. 2017, 17:00
Zámek pánů z Říčan, freskový sál


Přednáší Ing. Ondřej Zhorný,
Lesní správa Pelhřimov

Lesy obklopující města a vesnice hrály důležitou roli v životech a představách jejich obyvatel. Přednáška přiblíží podobu a význam lesa ve středověku a jeho další proměny v průběhu staletí. Objasní, co v minulosti v lesích rostlo, jak se lidé o les starali, kdy, jak a proč se měnila dřevinná skladba. Povídání o lese a lesnictví bude dovedeno až do současnosti a vysvětlí, jaké dřeviny se dnes v lesích vysazují, jak je to dnes s vlastnictvím lesů a těžbou dřeva.

VSTUP ZDARMA


„Denárový poklad století“

24. 1. 2017, 17:00

Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: PhDr. Ladislav Nekvapil (Východočeské muzeum v Pardubicích)


U obce Chyšť v Pardubickém kraji byl na přelomu let 2015 a 2016 učiněn jedinečný nález mincovního depotu. Denáry spadající do 10. století představují významný pramen k počátku české státnosti. Obdobný nález byl naposledy učiněn v 30. letech minulého století, proto je tento poklad nazýván „pokladem století“. Mediálně ;známý poklad se dočkal rekordně rychlého odborného zpracování a zpřístupnění veřejnosti. PhDr. Ladislav Nekvapil z Východočeského muzea v Pardubicích nám představí obsah, zajímavosti, dobové souvislosti a okolnosti nalezení tohoto výjimečného pokladu.


2016


Velký smog londýnský – od Donory po Peking

22. 3. 2016 od 17:00


přednáší: PhDr. Miroslava Kvášová

Znečištění ovzduší v důsledku průmyslové činnosti je nejdůležitějším tématem ekologických diskusí a aktivit. Jaké byly v minulosti následky lidského chování, jaké poučení z nich vyplynulo a jak vypadá situace dnes, o tom se dozvíte na přednášce „Velký smog londýnský – od Donory po Peking“.
Počátky emancipace v Čechách

8. 3. 2016 od 17:00, freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

U příležitosti Mezinárodního dne žen budou připomenuty první krůčky ženské emancipace ve světě a v českých zemích. Zmíněni budou bojovníci a bojovnice za práva žen i jejich odpůrci, první vědkyně i organizátorky ženského hnutí. Připomeneme i obyčejné ženy a jejich touhu získat obyčejné výsady jako vzdělání, vlastní příjem a právo na výběr životního partnera. Přijďte si popovídat o tom, jak vypadala „emancipace“ v dobách, kdy jsme nemohly maturovat, volit, jezdit na kole ani kouřit doutníky.


Restaurování knih

2. 2. 2016 - 17:00 h
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Každý ví, že z knih se dají vyčíst mnohé zajímavosti. A co moudra ze starých knih… Je možné se k nim dostat? A jak je uchovat případně zachránit před blížící se zkázou? Bude představena sbírka starých tisku Muzea Vysočiny Pelhřimov a připomeneme její informační možnosti. Následně představíme zrestaurované knihy a hlavní restaurátorské techniky, jež na nich byly použity. Veřejnosti se tak nabízí jedinečná možnost nahlédnout do tajemství restaurování papíru a vidět jeho výsledky na konkrétní „zachráněné moudrosti“.


Ideál krásy v proměnách staletí

19. 1. 2016 od 17:00 h
Zámek pánů z Říčan, freskový sál

přednášející: Mgr. Hana Vondrů


Zdá se, že krása je relativním pojmem, přesto se v dějinách lidstva vytvořilo mnoho ideálů krásy, které byly v dané historické epoše přijímány a proklamovány někdy s pompou a potleskem, jindy s úctou a tichým obdivem. Přednáška představí, jakým způsobem byla vnímána krása a to především krása lidského těla v historických epochách, zdůvodní, proč právě tento typ krásy dominoval a zaměří se na ta umělecká díla, která dokládají podobu ideálu krásy dané doby.


Nemanželské děti, „sirotci“ a nalezenci.
O dětech bez rodičů v minulosti


PhDr. Markéta Skořepová, Ph.D.

16. 6. 2015 od 18:00 hodin
ve freskovém sále zámku pánů z ŘíčanPřednáška připomene osudy a životní podmínky dětí minulých staletí, které se musely vypořádat se ztrátou jednoho nebo obou rodičů. Nemanželský původ znamenal mnohem vážnější překážku než dnes, odložení dítěte do nalezince nebylo nijak výjimečné a osiření v mladém reálně hrozilo dětem ze všech společenských vrstev. Přesto nelze tvrdit, že by jejich vyhlídky byly nenávratně ztracené.


Muzeum Vysočiny Pelhřimov Vás srdečně zve na setkání kronikářů a přednášku
Praktické kroky
aneb
jak na vlastní rodokmen?


přednášející: Mgr. Josef David

17. června od 15:00
freskový sál zámků pánů z Říčan


MUZEJNÍ NOC 2015
Řemeslnický jarmark

15. 5. 2015 od 17:00 h

Muzeum Vysočiny Pelhřimov večerním návštěvníkům Muzejní noci nabídne bohatý program, který je v tomto roce zaměřen na lidová řemesla (dráteníci, provazníci, košíkáři). Návštěvníci si mohou zdarma prohlédnout stálou expozici a nově otevřenou výstavu Dráteníkův rok.

Program:
• ukázka lidových řemesel - dráteníci, provazníci a košíkáři
• celovečerní produkce dobového flašinetu
• rukodělné dílny pro děti i dospělé
• prodej drobných řemeslných výrobků

• 17:00 - zahájení Muzejní noci
• 17:15 - otevření výstavy Dráteníkův rok s odborným výkladem
• 18:00, 19:00, 20:00, 21:00 - divadelní vystoupení - Rieger - Naši Furianti
• 22:00 - ohnivá show - Spiritus Dracus


Od pečeti k fotografii

19. května 2015 od 18:00

freskový sále zámku pánů z Říčan

přednášející: PhDr. Miroslava Kvášová

Prvotní podoba stylizovaného obrazu města na pečetích se díky technickému rozvoji proměnila v realistické až dokumentární zobrazení, které se sice vzdálilo uměleckému ztvárnění, zato se stalo historickým pramenem. Přednáška přináší porovnání nejstarších vyobrazení města na pečetích a plánech, přes kresby a grafiky až k médiu nejmodernějšímu - fotografii.


DEBATA U KULATÉHO STOLU
k 70. výročí ukončení 2. světové války

Události května 1945 na Pelhřimovsku

6. května 2015 od 18:00 h • Městské divadlo Pelhřimov
vstup zdarma

Společná akce pelhřimovských kulturních institucí a Města Pelhřimov má široké veřejnosti připomenout nejen radostné události spojené s osvobozením a koncem bojů, ale také oběti posledních hodin války – vypálené Leskovice a 13 zastřelených na pelhřimovském nádraží. Vzpomínková akce proběhne na důstojném místě, v městském divadle v Pelhřimově, a bude rozdělena do několika částí. Stěžejní bude debata u kulatého stolu zorganizovaná pracovníky Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o., budou připomenuty zmiňované tragédie v úvodní přednášce Jana Tomáška a poté rozvedeny v diskusi s odborníky - ředitelem Státního okresního archivu PhDr. Zdeňkem Martínkem, PhD a p. Václavem Kameníkem, regionálním badatelem a znalcem historie partyzánských skupin na Pelhřimovsku. Promítnut bude film zachycující osvobození Pelhřimova a celý večer bude ukončen koncertem pěveckého spolku Záboj.

Jan Fried (1881-1965)
Nevšední životní příběh
pelhřimovského historika

29. dubna 2015 od 17:00 h
freskový sál zámku pánů z Říčan
Muzeum Vysočiny Pelhřimov a Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.

přednášející: PhDr. Hana Kábová, PhD., PhDr, Miroslava Kvášová, PhDr. Zdeněk Martínek, Ph.D.


Pelhřimovský rodák Jan Fried (* 3. června 1881 - † 6. dubna 1965) patřil k svérázným gymnaziálním profesorům dějepisu a zeměpisu. Stál u počátků místního muzea, byl památkářem, archivářem, historikem a výtečným amatérským fotografem, který zachytil mizející památky. Jeho životní osudy byly ovlivněny silným zájmem o minulost vlastního národa a prožitky velkých dějinných událostí: celou první světovou válkou sloužil v rakousko-uherské armádě, zažil druhou světovou válku a po roce 1948 omezování odborných i popularizačních aktivit. Jan Fried pronikl také do krásné literatury: stal se předlohou pro postavu profesora zeměpisu v románu Kamarádka (1942) od katolického kněze Dominika Pecky nebo předobrazem statečného profesora Mírného v románu Nebyl čas na smutek (1963) od prozaika Zdeňka Koňáka. Jako na zasvěceného průvodce na něj vzpomíná v poetické Zemi zamyšlené (1966) básník, prozaik a ilustrátor Ladislav Stehlík. V letošním jubilejním roce, kdy uplyne 50 let od Friedova úmrtí, si v několika přednáškách a doprovodné výstavě připomeneme jeho život a rozmanité aktivity.

Park hradu Kámen
vývoj a současnost

21. dubna od 17:00 h
freskový sál zámku pánů z Říčan


přednášející: Ing. Zlata Vobinušková

Historické parky a zahrady zlepšují životní prostředí, zvyšují estetickou hodnotu místa a zatraktivňují danou lokalitu o to více, je-li v blízkosti hrad, zámek nebo jiná historická budova. Tvorbu i obnovu zahrad a parků je nutno vždy chápat jako dlouhodobý a stále se vyvíjející proces, během kterého se pracuje s velmi proměnlivou živou složkou a výsledkem je souborné umělecké dílo.
„Rekreovat se uprostřed uměleckého díla znamená více, než jen vdechovat dobrý vzduch, znamená to zpravidla i podvědomé vstřebávání kusu kultury.“ Karl Hauszer.
Přednáška posluchači přiblíží historický vývoj parku hradu Kámen až po současnost. Zároveň se přítomní seznámí s právě probíhající rozsáhlou revitalizací parku, která má odpovídat požadavkům současného návštěvnického provozu.

Zamlklí průvodci našich cest
drobné sakrální památky ve městě i okolní krajině

7. dubna od 17:00
freskový sál zámku pánů z Říčan
přednášející: Mgr. Zuzana Trnková

Kříže, boží muka, výklenkové kapličky se dnes stále nacházejí kolem nás, jak ve městě, tak v okolní krajině. Co způsobuje, že si jejich přítomnost mnohdy téměř neuvědomujeme? Přestávají pro nás být čitelné, nerozumíme jejich náboženskému významu, ani jejich roli v krajině nebo v městském prostoru. Pochopení nám často komplikuje jejich poškození, neúplnost, proměny okolí – lucerně božích muk schází obrázky na plechu, výklenkové kapličce soška, cesta, u které tyto památky stály, zanikla, nebo byly ony samy přesunuty ze svého původního místa na jiné. Přednáška se pokusí na několika příkladech z Pelhřimova a blízkého okolí oživit příběhy těchto zapomenutých svědků našich cest a nabídnout klíč k jejich pochopení.

„Revoluce v tanci
– nové směry“

17. března 2015 od 17:00 hodin
přednášející: Mgr. Lubomír Anděl

Přednáška navazuje na vývoj tance před 1. světovou válkou a zavede posluchače do období mezi světovými válkami, které přineslo řadu ustálených tanečních stylů v jazzu, swingu a tanců v latinskoamerických rytmech.


Studenti, nebuďte lehkomyslní!

3. března 2015 od 17:00 h
freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: Mgr. Monika Kotenová

Přednášející Mgr. Monika Kotenová seznámí posluchače s historií středního školství v českých zemích a vývojem středních škol v Pelhřimově. Zároveň tato přednáška zahájí stejnojmennou výstavu, která bude v Muzeu Vysočiny Pelhřimov, p. o. k vidění do 10. května 2015.


„Kde se vzali moravečtí berani?“
aneb
počátek jedné nekatolické komunity…

17. 2. 2015 - 17:00 h
freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová

Náboženství? Otázka, kterou se dnes většina společnosti příliš nezabývá. Ale pro naše předky to byla nejdůležitější otázka vůbec. S příchodem myšlenek Mistra Jana Husa se dosud jednotná katolická církev začala názorově rozcházet. Odpadávaly od ní skupiny věřících, jež souhlasily s reformními myšlenkami, a kteří požadovali odlišnou církevní praxi. Příchod evropské reformace na počátku 16. století české „dvojvěří“ nejen utvrdilo, ale i doplnilo o další myšlenkové proudy. Bitva na Bílé Hoře změnila dosavadní vývoj a pro veškeré obyvatelstvo se katolické náboženství stalo povinností. Ovšem ne všichni na něj přestoupili a pod hrozbou ztráty majetku a vězení si zachovávali „víru svých otců“ až do příchodu náboženské tolerance. Cílem přednášky je nastínit náboženský vývoj a přiblížit jej na konkrétní nedaleké komunitě.


Vodní bohatství

3. 2. 2015 od 17:00 h
freskový sál zámku pánů z Říčan

přednášející: Ing. Zlata Vobinušková

Voda je základ života. Bereme ji však většinou jako samozřejmost. Jakou významnou roli voda v našem životě hraje, si uvědomíme až tehdy, když z vodovodního kohoutku neteče, nebo když nám zaplaví domy. Voda je nejen vzácnou surovinou a do budoucna strategickým zdrojem, ale také významný krajinotvorný a estetický prvek. Lidské aktivity se nicméně podílejí nemalou měrou na tom, že voda postupně mizí z evropského životního prostředí. Přednáška posluchači přiblíží unikátnost této látky, objasní význam vody v krajině a v konečném důsledku se přítomní dozvědí, co vše představuje naše vodní bohatství.

Umění a moderní civilizace:
Groteska v českém umění

20. 1. 2015 - 17:00 h

přednášející: Mgr. Hana Vondrů
Groteska je fenomén hluboce zakořeněný v naší kulturní civilizaci. Vychází vždy z nejistoty a nestability, které přicházejí ve chvíli, kdy stávající umělecký směr již skomírá a doba je plná napětí a znepokojení. Groteska je jakási manýra, která v sobě zahrnuje absurdno, ironii, nesmysl a paradox. Je to umělecký útvar, který pracuje s barvitou fantazií i temnotou, komikou i tragédií; nastoluje nové kontexty. Přednáška posluchači představí obecný charakter grotesky, její historický vývoj a v neposlední řadě představí díla, které pod vlivem tohoto fenoménu vznikaly v českém umění.

Pelhřimovské stopy
Pavla Janáka

6. 1. 2015 - 17:00 h

přednášející:
PhDr. Miroslava Kvášová

Snahy o ochranu architektonicky cenným historických staveb na počátku 20. století přerostly svůj původní rámec a vyústily ve vznik několika pozoruhodných projektů, jejichž autorem byl přední představitel české architektury Pavel Janák. Od odborných stanovisek, jimiž podpořil boj pelhřimovských proti nekoncepčnímu a nefunkčnímu regulačnímu plánu, přes návrhy přestaveb historických objektů až po realizaci novostaveb, s tím vším zájemce přednáška seznámí.


Vánoce
přednáška Přednáška bude věnována tradiční podobě Adventu a vánočním svátkům na Pelhřimovsku. Vysvětlí původ důvěrně známých tradic a zvyků a připomene ty zapomenuté. Přijďte se dozvědět více o slavnostních okamžicích, které každoročně znovu prožíváte a připomenout si původní atmosféru Vánoc.Přednáška je spojená s komentovanou prohlídkou stejnojmenné výstavy Zimní sporty.

1. světová válka
a legionář plukovník
Josef Jiří Švec


přednášející: Jan Tomášek


Přednáška připomene 100 let od vypuknutí 1. světové války.

Město Pelhřimov má k osobnosti národního hrdiny a ruského legionáře J. J. Švece mimořádný vztah. rodák z Čeňkova u Třeště studoval na pelhřimovském gymnáziu a v roce 1902 zde i maturoval.Revoluce v tanci

Tance 19. století uvolňují pohyb tanečníků, osvobozují je od množství předepsaných málo pohyblivých figur, tanečníci rotují kolem své osy po předepsané dráze v těsném, párovém nepřerušovaném držení. Nejen, že dochází ke zlomu a tance figurální jsou nahrazovány tanci kolovými, ale nastává revoluce v tanci.

Umění a moderní civilizace:
KÝČ a jeho historie


Kýč vznikl před více než dvěma staletími v důsledku společensko-politických změn. Stal se jedním z fenoménů moderní civilizace a masové kultury. Na jeho rozšíření měly vliv dvě kulturně-společenské roviny – průmyslová revoluce a romantismus.

V 18. století vznikla střední vrstva, která požadovala exkluzivní a zároveň finančně dostupné umění. Tento požadavek mohly splnit jen průmyslově vyráběné napodobeniny umění. Kýč, který vznikl pro povrchní estetické potřeby střední vrstvy, napodoboval pouze efekt, nikoliv duševní inspiraci, kterou vyvolává opravdové umění. Industrializace podpořila hromadné šíření kýče, oproti tomu romantismus předložil kýči látku – přehnaný cit, sentimentalitu, přepjatost, neurózu.PROČ?
čili Hlavní otázka Velké války 1914 – 1918

V letošním roce jsme si připomněli 100. výročí vypuknutí Velké války, první světové války, která znamenala dějinný zlom v oblasti geopolitické, vojenské, společenské i kulturní a s jejímiž následky se potýkáme vlastně dodnes, protože její události neuzavřel spravedlivý mír. Co vedlo k jejímu vypuknutí, jaké byly politické a mocenské důvody, je veřejnosti poměrně dobře známo. Přesto se stále miliony lidí ptaly a ptají: „Proč?“

Tuto základní otázku Velké války si klade i Prof. PhDr. Robert Kvaček, CSc. a odpovědi na ni shrne na své přednášce dne 29. září 2014 od 18:00 hodin ve freskovém sále zámku pánů z Říčan. Jménem Muzea Vysočiny Pelhřimov a jménem pana Leopolda Bambuly, starosty města Pelhřimova, který nad akcí převzal záštitu, srdečně zveme všechny zájemce.
      „Sub utraque specie“
aneb
600 let přijímání podobojí

Při bohoslužbě přijímat pod jednou či podobojí? Otázka, která věřící rozdělovala hned od počátku křesťanského náboženství. S příchodem myšlenek Mistra Jana Husa tento problém začal dělit české obyvatelstvo do dvou náboženských proudů. Katolický směr stále zůstával při starém způsobu přijímání (pod „jednou způsobou“), kdežto nově rodící se nekatolické smýšlení prosazovalo přijímat nejen tělo Kristovo, ale i krev (tedy pod „obojí způsobou“). Tato odlišnost mezi obě skupiny věřících vnášela rozkol a neumožňovala jim najít souběžnou vývojovou linii. Cílem přednášky je připomenout počátky náboženského konfliktu mezi katolickým a nekatolickým vyznáním, jež zavdalo příčinu k dalšímu náboženskému větvení. Poukážeme na jejich dějinný původ a vymezíme základní odlišnosti mezi jednotlivými náboženskými proudy.

45. výročí vyhlášení městské památkové rezervace Pelhřimov - přednáška

Přednáška se koná v předvečer tohoto výročí a přiblíží celý proces od zformování prvního venkovského Spolku za Starou Prahu až po vyhlášení městského centra Pelhřimova za památkovou rezervaci. Je doplněna mnoha zajímavými starými fotografiemi Pelhřimova, které dokumentují architektonické změny městského jádra i snahy místních patriotů o záchranu historicky cenných staveb.

Přednáška je součástí Týdne historie města Pelhřimova, v jehož průběhu bude slavnostně představena nová publikace Pelhřimov z řady Dějiny českých měst vydávané Nakladatelstvím Lidových novin.


Umění a moderní civilizace

Vliv pokroku a masové kultury
na vnímání umění


Mgr. Hana Vondrů
10. 6. 2014 17:00 h
Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p.o.

Masové rozšiřování informací a možnost reprodukovatelnosti uměleckých děl měla výrazný dopad na umění. Tyto změny ve společnosti zapříčinily změny ve vnímání umění a přeměnily tak podobu uměleckého díla. Přednáška se bude věnovat změnám ve vnímání umění, jež přišly s moderní civilizací a které změnily kulturní a sociální funkci samotného umění. Dozvíte se například, jak ovlivnila umění fotografie, film nebo další reprodukční zařízení.

Fenomén tanec

Od počátků uměleckého cítění lidstva je tanec (myšleno tanec v páru - nikoli hromadné extatické křepčení nad chudákem zakuchnutým divočákem, které má demonstrovat triumf mužské síly) nejkrásnějším a nejpůsobivějším způsobem komunikace mezi mužem a ženou. Muzeum Vysočiny Pelhřimov ve spolupráci s Tanečním klubem Pelhřimov připravilo sérii přednášek zaměřených na teoretické seznámení s historií a vývojem tance a společenského bontonu u nás i ve světě. Součástí přednášek budou i taneční ukázky na vybraná témata a diskuse s tanečníky.