MUZEUM VYSOČINY PELHŘIMOV, p.o.

PROJEKTY
Letní přeshraniční muzejní tábor

Muzeum Vysočiny Pelhřimov ve spolupráci s partnerským dolnorakouským muzeem Nostalgiewelt Eggenburg připravilo letní přeshraniční muzejní tábor, který se uskuteční v termínu 22. – 26. července 2019 v příhraničních oblastech Dolního Rakouska. Muzejní tábor Dolní Rakousko 2019 je určen pro jednoho doprovázejícího rodiče a nejvýše 3 děti do věku 15 let s trvalým pobytem na Vysočině. V průběhu tábora účastníci navštíví řadu muzeí a památek a seznámí se s životem a historií sousední země.

V plánovaném programu jsou muzea ve Waidhofenu an der Thaya, Hornu, zřícenina hradu Kolmitz v blízkosti Raabsu an der Thaya. A neopomineme ani partnerské muzeum Nostalgiewelt v Eggenburgu, kde krom jeho stále expozice navštívíme i společnou výstavu Historické kočárky a kolíbky ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, která byla otevřena v květnu 2019 a potrvá v Eggenburgu do konce letošních prázdnin.

Tábor je koncipován jako putovní, v průběhu tábora se jeho účastníci budou pohybovat pěšky nebo využívat veřejnou linkovou dopravu. Základnu pro náš tábor jsme získali v mládežnické ubytovně v Raabsu an der Thaya, odkud budeme podnikat společné výlety po muzeích a památkách v blízkém okolí.

Registrace účastníků probíhá do 30. 6. 2019. Účastnický poplatek činí 250 Kč na osobu.

Přihláška, která obsahuje i další organizační informace, je ke stažení ZDE.
Kontaktní osoba: Vladimír Šprincl, v.sprincl@muzeumtr.cz

Více o příhraničním projektu se dozvíte ZDE.


VÝSTAVA v Rakousku ve městě Eggenburg

Historické kočárky a kolébky
1880-1980


V pátek 17. 5. v 18.00 byla v rakouském městě Eggenburg zahájena výstava Historické kočárky a kolébky 1880-1980, která je tvořena exponáty ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov, p. o. Finanční zajištění výstavy a spolupráce s partnerskou organizací Nostalgiewelt Eggenburg je realizováno z evropského programu Interreg. Výstavu za českou stranu zahájila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová a za Muzeum Vysočiny Pelhřimov kurátorka výstavy Gabriela Krejčová Zavadilová. Rakouskou stranu zastupovala vedoucí partnerské organizace Gertraud Kofler a starosta města Eggenburg Georg Gilli. Vzácným hostem vernisáže byl Wolfgang Brandstetter, bývalý ministr spravedlnosti a člen Ústavního soudního dvoru Rakouské republiky. Všichni zúčastnění vyjádřili radost nad navázáním přeshraniční spolupráce a potvrdili důležitost těchto vztahů jako vzájemné obohacení.

O výstavě:
V roce 2015 Muzeum Vysočiny Pelhřimov, p. o. zakoupilo sbírku historických kočárků a kolébek z let 1880-1980. Část této sbírky je trvale vystavena v interiérech hradu Kámen, ale od 17. 5. 2019 do konce prázdnin bude zapůjčena v Nostalgiewelt v rakouském městě Eggenburg. Pelhřimovské muzeum a Nostalgiewelt v rámci evropského programu Interreg navázalo spolupráci, která spočívá ve společné přípravě výstavy z této sbírky, její zapůjčení do zahraničí a zpřístupnění v partnerské organizaci. K výstavě bude vydán také odborný katalog v českém a německém jazyce. Program Interreg podporuje přeshraniční spolupráci sousedních regionů situovaných v odlišných státech Evropské unie. Podporované oblasti spolupráce jsou různé. Pokud se během Vašich výletů či dovolené dostanete do blízkosti města Eggenburg, navštivte naši společnou výstavu a vychutnejte si návrat do dětství!
Kurátor: Mgr. Gabriela Krejčová Zavadilová, g.krejcova@muzeumpe.cz

Více o přeshraničním projektu se dozvíte ZDE.